Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Fed, Faiz Oranlarını 25 Bps Artırdı.

  Published on:

  Beklendiği gibi ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %5.25-5.5 ile son 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

  Toplantı sonrasında düzenlenen basın açıklamasında Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomik verilerine bağlı olarak faiz oranlarını daha da artırma ihtimallerini koruduklarını belirtti.

  Birçok analist, bu adımın muhtemelen Fed’in sıkılaştırma döngüsünün son faiz artışı olduğunu düşünüyor.

  Key Private Bank’ın sabit gelir yöneticisi Rajeev Sharma, finans basınına yaptığı açıklamada “Bizim düşüncemize göre, faiz artışı döngüsü tamamlandı ve Fed, yılın geri kalanında faiz oranlarını sabit tutacak” dedi.

  Manulife Investment Management’ın küresel baş ekonomisti Frances Donald, “Fed’in uzun bir ‘şahin bekleyişi’ sürecinde olduğuna inanıyoruz… Bir sonraki adımlarının muhtemelen faiz indirimi olacağını ancak bunun 2024’e kadar gerçekleşmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

  Donald ayrıca, “Ancak,” diye ekledi, “Powell’ın faiz oranı indirimlerini erken fiyatlandırmak ve enflasyon beklentilerini yeniden canlandırmamak için, faiz artışı tehdidini sürdürmekten başka şansı olmayacak.”

  ABD’deki enflasyon, Fed’in %2’lik hedefinin oldukça üzerinde ve işgücü piyasasının ısındığını gösteriyor. Bu durum, finansal koşullarda erken bir gevşeme için isteksiz olduklarını açıklıyor.

  Fed, daha fazla faiz artırma eğilimini sürdürse de analistler, bu yıl içinde herhangi bir faiz indirimi beklemiyorlar. Ancak ABD para piyasaları Eylül ayında Fed’in faiz oranlarını düşürme ihtimalini fiyatlandırmaya başlamış durumda.

  CME’nin Fed İzleme Aracına göre, Eylül’de %5.0-5.25 aralığında 25 baz puanlık bir faiz indirimi ihtimali, geçmiş zamanlardaki sıfır ihtimalden şu anda %78’e yükseldi.

  Bu durum, ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) yanı sıra ABD tahvil faizlerinin birkaç baz puan düşmesine neden oldu.

  ABD’nin önde gelen hisse senedi göstergeleri olan S&P 500, Nasdaq 100 ve Dow Jones Industrial Average ise genel olarak değişiklik göstermedi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz