Devamı
  You have not selected any currencies to display

  İtalya Merkez Bankası’nın İnovasyon Merkezi, DeFi Projesi için Polygon ve Fireblocks ile işbirliği yapacak.

  Published on:

  İtalya Merkez Bankası, Ethereum ölçeklendirme ekibi Polygon ve kripto altyapı sağlayıcısı Fireblocks ile bir ortaklık duyurarak “kurumsal DeFi” için düzenlenmiş bir platformun pilot programını başlatma niyetinde olduklarını açıkladı.

  Bu işbirliği, G7 Merkez Bankası, finansal düzenleyiciler ve bankaların derneklerinin büyük ölçekli bir tokenleştirilmiş varlık girişiminde bir araya gelmesi açısından önemli bir adım olarak kabul edilmekte.

  Proje, İtalya Merkez Bankası’nın inovasyon merkezi olan Milano Hub ile birlikte geliştirilecek.

  DeFi, yani merkezi olmayan finans, şeffaf ve kapsayıcı finansal hizmetler sunmayı amaçlayan inovatif bir finansal teknoloji kavramıdır ve merkezi olmayan protokoller üzerinde işlemektedir.

  Milano Hub, son zamanlarda blockchain endüstrisini olumsuz etkileyen olumsuz duygulara rağmen, blockchain teknolojisinin ve DeFi sektörünün potansiyelini keşfetmekten heyecan duyduğunu ifade etti.

  Güvenlik Tokenları için Düzenlenmiş Ortam Oluşturmak adlı DeFi pilot programı, güvenlik token ticaret için düzenlenmiş bir ortam oluşturmayı ve çeşitli tasarımları keşfetmeyi amaçlıyor.

  Bu ortaklık aynı zamanda, küresel çapta gerçekleşen son düzenlemelere rağmen, büyük finansal kurumların hala blockchain teknolojisine ve potansiyeline ilgi gösterdiğini vurgulamaktadır.

  İtalya’nın kripto paraları düzenleme yaklaşımı evrim geçirmekte olup, hükümetin Aralık ayında onayladığı 2023 bütçesi, kripto karlarından elde edilen kazançlara %26 sermaye kazancı vergisi getirmiştir.

  Daha önce Haziran ayında yayınlanan 34 sayfalık bir raporda, İtalya Merkez Bankası kripto paraları, finansal sistemin verimliliği, dirençliliği ve şeffaflığına yönelik vaatleri yerine getirmediği için eleştirmiştir.

  Rapor, sektöre ilişkin riskleri azaltmak için daha sıkı düzenlemelerin gerekliliğini belirtse de, DeFi ve düzenlemeye uygun kripto faaliyetlerine destek vermeyi sürdürmüştür.

  Bu ortaklık altında seçilen projelerin geliştirme desteği bu ayın ilerleyen günlerinde başlayacak.

  Katılımcılar, Milano Hub’dan altı haftalık mentorluk ve rehberlik alacaklar ve bankacılık, finans ve düzenleyici konularda uzmanlarla seminerler, etkinlikler ve konferanslar düzenlenecek.

  Polygon Labs ve Milano Hub’un yanı sıra, proje katılımcıları arasında kurumsal dijital varlık saklayıcısı Fireblocks ve otomatik piyasa yapıcı borsalara odaklanan bir geliştirici ekibi olan DVRS da yer alıyor.

  Ayrıca, birçok İtalyan bankası, varlık yönetim şirketi ve finansal kurum da girişimde aktif olarak yer alacak.

  Cetif Danışmanlık Tarafından Desteklenecek DeFi Projesi Açıklamaya göre, “Kurumsal DeFi için Güvenlik Tokenları” projesi, Milano’daki Cetif Araştırma Merkezi’nin bağlı olduğu Cattolica del Sacro Cuore Üniversitesi’ne bağlı olan Cetif Danışmanlık tarafından desteklenecektir.

  Cetif Danışmanlık, Polygon Labs, Fireblocks, teknoloji geliştirici Reply, hukuki ve vergi danışmanı Linklaters ve web3 stüdyosu DVRS arasındaki çabaları koordine edecektir.

  Bu platform, geleneksel finansal kurumların güvenlik tokenları ile deney yapmasına ve düzenlenmiş bir şekilde DeFi altyapısını kullanarak işlem yapmasına olanak tanımak istiyor. Bu girişim, merkez bankalarının dünya genelinde merkez bankası dijital paralarının (CBDC’ler) potansiyelini keşfetmesi ve mevcut ödeme sistemlerine blockchain teknolojisini entegre etme yollarını aramasıyla birlikte geliyor.

  Son zamanlarda, tokenleştirme, geleneksel finansal kurumların ve kripto varlık şirketlerinin, tahviller ve hisse senetleri gibi çeşitli varlıkları blok zincirinde tokenleştirmek için benimsediği önemli bir trend olarak ortaya çıkmıştır.

  Bank of America’nın bir raporuna göre, bu dönüşüm işlemleri maliyetleri azaltarak daha verimli bir finansal altyapı oluşturmayı amaçlamaktadır.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz