Devamı
  You have not selected any currencies to display

  ChatGPT’nin kurucusu, kripto projesi Worldcoin’i piyasaya sürdü.

  Published on:

  OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan dijital kimlik ve kripto ödeme sektörü odaklı proje Worldcoin, uzun bir çalışmanın ardından piyasaya sürüldü. Worldcoin projesi, yapay zeka teknolojisi ile kripto endüstrisini birbirine bağlama amacını taşıyor. Proje, özellikle dijital kimlik konusuna odaklanarak kullanıcıların göz bebeklerini tarayan “Orb” adı verilen bir cihaz kullanarak dijital kimlikler oluşturmasını sağlayacak. Böylece kullanıcılar, “World ID” olarak adlandırılan kişilik kanıtına sahip olacaklar.

  Worldcoin projesi geliştiricileri, yapay zeka ürünüyle insanlar tarafından üretilen içeriklerin ayrımının zor olduğu günümüzde dijital doğrulamanın büyük öneme sahip olduğunu vurguladılar.

  Projenin lansmanıyla birlikte “OP Mainnet” adlı Blockchain ağı duyuruldu ve projenin yerel varlığı olan Worldcoin, ilk dağıtımını dijital kimliklerini alan kullanıcılara dağıttı. Ekip, Orb taramalarının daha fazla ülkede gerçekleştirilebilmesi için çaba harcamakta.

  Ancak Worldcoin projesi, bazı ülkelerde benzersiz kayıt yöntemi nedeniyle tepkilerle karşılaştı. Endonezya, Şili ve Gana gibi ülkeler projeyi eleştirdi ve dava süreçlerine maruz kaldı. Projeyi mevcut küresel düzenleyici ortama nasıl kabul ettireceği ise belirsizliğini koruyor. Ayrıca, projenin şu anda ABD’de geçerli olmaması, düzenleyici netliğin eksikliği nedeniyle bir sorun olarak görülüyor.

  Sam Altman, Worldcoin ile yapay zeka sektöründeki heyecanın artacağını iddia etti. ABD Senato’sunda yaptığı konuşmada, ülkede kripto düzenlemelerinin rasyonel bir temelde olacağına olan inancını korudu ve aynı zamanda yapay zeka düzenlemesinin de ele alınmasını talep etti.

  Worldcoin projesinin resmi web sitesine göre, şu anda dünya çapında 2 milyon kullanıcıya ulaşıldı, özellikle Japonya ve Güney Kore’den katılımlar dikkat çekti. Proje, oturum açma bilgilerinin çalınması ve World ID’lerin karaborsada satılması gibi iki önemli sorun yaşadı. Ancak geliştiriciler, güvenlik önlemlerini artırdıklarını ve olumsuz etkilerin düşük olduğunu belirttiler.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz