Devamı
  You have not selected any currencies to display

  SEC Başkanı Gary Gensler, kripto piyasasındaki sahtekarlık endişeleri hakkında söylemlerde bulundu.

  Published on:

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto piyasasındaki sahtekarlık yaygınlığı konusunda endişelerini dile getirdi.

  Bloomberg ile yapılan bir Perşembe röportajında Gensler, kripto piyasasının “sahtekarlıkla dolu, düzenbazlarla dolu” olduğunu ifade etti. İyi niyetli aktörlerin olduğunu belirtirken, “ne yazık ki” kötü niyetli aktörlerin de olduğunu ekledi.

  Röportaj sırasında endüstrinin spekülatif doğasının yatırımcılar için tek zorluk olmadığının altını çizdi.

  Kripto yatırımcılarının, birçok kripto para birimine uygulanan mevduat ve menkul kıymetler yasalarından korunuyor gibi varsaymamaları gerektiğini vurguladı.

  “Amerikalı yatırımcılar tam, adil ve dürüst açıklamalar alamıyorlar. Ve platformlar, aracılar, New York Menkul Kıymetler Borsası veya Nasdaq’ın asla izin vermediği veya yapmayı düşünmediği şeyleri yapıyorlar.”

  SEC Başkanı, kripto platformlarının müşterileri sahtekarlıktan koruyan yasalara uygun olmadığını bir kez daha vurguladı.

  “Bu alanda çok fazla uyumsuzluk var. Çeşitli kripto tokenlerinin ticaretinin gerçekleştiği platformlar, şu anda sahtekarlık ve manipülasyona karşı zamanla test edilmiş korumalara uygun olmayabilir.”

  Gensler’ın açıklamaları, ABD mahkemesinin SEC tarafından açılan davada Ripple lehine karar vermesinin ardından geldi. Mahkeme, XRP’nin borsalarda satılmasının kendisi başlı başına bir yatırım sözleşmesi oluşturmadığı yönünde karar verdi.

  New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi tarafından verilen bu kararda, “dijital varlık borsalarında XRP’nin teklif ve satışlarının yatırım sözleşmeleri olarak nitelendirilmediği” ifade edildi.

  Ancak federal hakim aynı zamanda XRP’nin Howey Testi’nde belirlenen koşulları karşıladığı için kurumsal yatırımcılara satıldığında bir menkul kıymet olduğu yönünde de hüküm verdi.

  Gensler daha önce bu karardan hayal kırıklığına uğradığını, komisyonun “hala bunu inceliyor ve o görüşü değerlendiriyor” dediğini belirtmişti.

  FTX çöküşünden sonra SEC kripto denetimini artırıyor.

  Son dönemde birkaç dikkat çekici kripto şirketinin çöküşünün ardından, SEC kripto şirketlerine olan denetimini artırdı.

  Geçtiğimiz ay, komisyon dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ve en büyük ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’e dava açmıştı.

  Ayrıca, komisyon bu yıl içinde Kraken ve Bittrex gibi kripto para borsaları ile Nexo gibi kripto kredi platformuna yönelik yaptırımlar uyguladı.

  Bu artan düzenleyici baskılar, kripto şirketlerini daha elverişli ülkelere taşınmayı düşünmeye zorluyor.

  Coinbase zaten Bermuda’da faaliyet göstermeye başlamış ve uluslararası bir borsa kurma olasılığını değerlendirmektedir.

  Ek olarak, Seattle merkezli olan Bittrex ABD’deki faaliyetlerini durdurmuş, Gemini ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşınmayı düşünmektedir.

  Electric Capital tarafından Nisan ayında yayınlanan bir rapora göre, ABD’nin blok zinciri geliştiricileri payı son beş yılda düşüş göstermiştir.

  2017’de %40 olan bu pay, 2020’de %29’a gerilemiştir ve bu durum, ABD’deki düzenleyici belirsizliğin kripto paraları uzaklaştırabileceğini düşündürmektedir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz