Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Kanada’da Dijital Varlık Sahipliği Düşüyor: Kanada Bankası.

  Published on:

  Kanada’da kripto para birimi sahipliği, 2022 yılında düzenlemedeki belirsizlik, dijital varlık dolandırıcılığı korkusu ve elverişsiz piyasa koşulları gibi birçok faktör nedeniyle azaldı.

  Kanada Bankası tarafından yapılan yeni bir anket olan Bitcoin Omnibus Anketi (BTCOS), 4.996 katılımcıyı içeren bir analizle ülkedeki dijital varlıkların eğilimini vurguluyor.

  Ankete göre, Bitcoin (BTC) sahipliği, piyasadan etkilenen hafif dalgalanmalarla birlikte, birden fazla sahip kategorisinde bir önceki yıla göre %10 azaldı.

  Önceki yıllara göre düşüş göze çarpıyor. BTCOS, 2021’de BTC sahipliğinin önceki yıllara göre %3’lük bir artışla %13 arttığını gösteriyor.

  Ağustos ayında Terra ağının çökmesinin ardından düşüş en yüksek seviyedeyken, yeni yıl için iyimserlik arttıkça yıl sonuna doğru benimsenme biraz arttı.

  BTC sahipliğindeki düşüş, varlığın diğer kripto para birimlerine kayması anlamına gelmiyor, çünkü katılımcılar bunların DeFI dahil diğer varlıklara yayılmadığını açıkladı.

  “Altcoin sahipliğinin azaldığını gözlemlediğimiz için, yatırımcılar Bitcoin’den çıkıp diğer kripto varlıklarına kayıyor gibi görünmüyor.”

  Buna ek olarak anket, altcoinler arasında Dogecoin’in (DOGE), Elon Musk’ın varlığın fiyatı üzerindeki önceki etkisi nedeniyle öne çıktığını işaret ediyor.

  Kanada’da DOGE popülaritesi, Musk’ın sosyal ağ sitesi Twitter’ı satın almasıyla ilgili spekülasyonların artmasıyla zirveye ulaştı. Anlaşma ve Twitter’da öngörülen DOGE entegrasyonu, Kanadalılar arasında popülaritesini daha da artırdı.

  Popülerliği artan diğer altcoinler arasında Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash yer alıyor.

  Piyasadaki belirsizlik düşüşe neden oldu

  Dijital varlıklar, madencilerden tüccarlara ve yöneticilere kadar çeşitli piyasa oyuncularında 2022’nin büyük bir bölümünde sert düşüş yaşadı.

  Fiyatlardaki düşüş, birçok varlığın değerinin %50’sinden fazlasını kaybetmesiyle, genel olarak kaydedildi.

  Pazar lideri Bitcoin, geçen yıl piyasa değerinin %55’inden fazlasını kaybetti, ancak bu yıl kaydedilen olumlu sonuçların ardından varlık toparlanmalar yaşadı.

  Kripto fiyatları, Nisan ayında piyasadan tahmini 60 milyar doları silen Terra ağının çökmesi de dahil olmak üzere rahatsız eden bazı olayların ardından geçen yıl düşüş yaşadı.

  FTX’in Kasım ayında patlaması, eski CEO Sam Bankman-Fried ve kardeş şirket Alameda Research’ün yasadışı faaliyetlerinin ortaya çıkmasının ardından yatırımcı güvenini daha da düşürdü.

  Yavaş ilerleyen mevzuat, finansal düzenleyiciler tarafından dijital varlıklar üzerinde mevcut kanununun belirsiz bir şekilde uygulanmasına yol açtığından, düzenleyici makamlar piyasanın sıkıntılarını daha da artırdı.

  Rapor, Kanadalıların çoğunluğunun Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını bir takas aracı yerine yatırım amacıyla edindiğini gösteriyor.

  Rapor, gelecekte ödemeler için özel madeni paralarla karşılaştırıldığında Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) daha kabul edilir olduğunu vurguladı.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz