Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Çin Minsheng Bankası, JD.com Dijital Yuan İşbirliğini Açıkladı.

  Published on:

  Çin’in Minsheng Bankası, dijital bir ödeme hizmeti başlatmak için CBDC’ye (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) e-ticaret devi JD.com ile iş birliği yapacağını duyurdu.

  Sohu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, CBDC pilot bölgesindeki Minsheng müşterileri artık banka tarafından verilen dijital cüzdanlarını JD hesaplarına bağlayarak platformda CBDC ödemeleri yapabilecekler.

  JD, Çin’deki Amazon’un benzeri olarak bilinmekte ve platform, pilot uygulamanın ilk günlerinden itibaren Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) en yakın iş ortaklarından biri olarak faaliyet gösterdi.

  Minsheng, müşterilerinin benimsemesini teşvik etmek amacıyla cüzdanlarını JD hesaplarına bağlayanlara, dijital yuan belirteçleri kullanılarak yapılan satın alımlarda 4 doların üzerinde değere sahip bir indirim kuponu vereceğini duyurdu.

  Müşteriler, promosyon etkinliğinin ayrıntılarını sosyal medya platformlarında paylaşırlarsa, 88 yuan (yaklaşık 12,30 dolar) değerinde bir e-CNY kuponu daha alabilecekler.

  Çin kültüründe 8 sayısı uğurlu olarak kabul edilmekte.

  Çin Minsheng Bankası CBDC Hamlesi Yapıyor

  Minsheng’in hamlesi, daha fazla büyük Çin bankasının ülkenin hızla büyüyen dijital yuan pilot uygulamasına katıldığının bir göstergesi.

  Resmi olarak China Minsheng Banking Corporation olarak bilinen şirket, 1996 yılında kuruldu.

  Bu yılın başlarına kadar, pilot uygulama üzerinde çalışan bankaların çoğu, Bank of China ve Postal Savings Bank of China gibi devlete ait kuruluşlardı.

  Ancak Minsheng, bu açıdan biraz farklı.

  Çin’in özel sektör çıkarlarına ait ilk bankası olan Minsheng, zamanla özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi sağlamaya odaklanmıştır.

  Ancak Minsheng’in dijital yuan (e-CNY) alanına adım atma konusundaki ilk denemesi bu değil. Banka daha önce firmaların “kurumsal hesaplara” doğrudan para transferi yapmasını veya çalışanlarına dijital yuan jetonları kullanarak ödeme yapmalarını sağlayan bir “maaş hizmeti” başlatmıştı.

  Ayrıca, müşterilerinin birden fazla geleneksel hesabı ve dijital yuan cüzdanını “görüntülemesine ve yönetmesine” imkan tanıyan “tek tıklamayla cüzdan kontrolüne” öncülük etmişlerdi.

  Minsheng Bankası, gelecekte çeşitli dijital yuan uygulamalarını eklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

  Bu gelişmelerin yanı sıra, Singapurlu banka DBS’nin Çin yan kuruluşunun e-CNY çözümlerini başlatacağını duyurması ve önde gelen Çinli telekomünikasyon sağlayıcılarının PBoC’in SIM kart uyumlu çevrimdışı cüzdanları piyasaya sürmesinin ardından dijital yuan ile ilgili hizmetlerin sunumunu hızlandırma isteğini belirtmesi de dikkat çekici.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz