Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Nijerya’da Gerginlik: Binance Yasaklanma Tehdidi Karşı Karşıya!

  Published on:

  Son zamanlarda Nijerya’nın gündemine gelen Binance, Nijerya Bureaux De Change Operatörleri Birliği’nin (ABCON) dikkatini çekti. ABCON, Binance’in ülkede faaliyetlerinin durdurulması çağrısında bulundu.

  Yerel haber kaynağı Nairametrics’in raporuna göre, ABCON Başkanı Alhaji Aminu Gwadebe, Binance’in Nijerya para birimi olan naira üzerinde baskı oluşturduğunu ve bu nedenle borsanın hizmetlerine son verilmesi gerektiğini belirtti.

  Gwadebe, Binance’in işlemlerinin hem yatırımcılar hem de paralel piyasa için giderek odak noktası haline geldiğine dikkat çekti. Ayrıca, borsanın her saniye 1,2 milyon işlem ile önemli bir likidite sağladığını vurguladı. ABCON başkanı, bu durumun ülkede rekabet açısından zorluklar yarattığını ve likiditenin artırılması için Binance’in yasaklanmasının çözüm olabileceğini ifade etti.

  Raporlara göre ABCON başkanı, Nijerya’nın döviz piyasasının giderek zayıfladığını belirtti. Gwadebe, ekonominin zorlu bir dönemden geçtiğini ve vatandaşların küresel para birimlerine olan güvenini kaybettiğini söyledi.

  Bilindiği üzere Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 28 Temmuz’da ülkedeki yatırımcıları Binance’te işlem yapmamaları konusunda uyardı. SEC, Binance’in kendileriyle daha önce herhangi bir ilişkisinin olmadığını açıklamıştı. Bunun üzerine Binance, Nijerya faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

  Öte yandan, Nijerya, genel anlamda kripto endüstrisine karşı temkinli bir yaklaşım sergileyen ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak ülke, kripto varlıklara karşı dikkatli olurken aynı zamanda merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) olan ilgisini sürdürmektedir. Geçtiğimiz Temmuz ayında, merkez bankası NFC teknolojisi kullanılarak bir CBDC uygulaması geliştirdi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz