Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Coinbase’in Blockchain Hareketi: Art arda Altı Çeyrek Kayba Çözüm mü?

  Published on:

  Coinbase, altı çeyreğe yayılan zarar serisini tersine çevirebilecek Ethereum (ETH) tabanlı katman-2 ölçeklendirme çözümü olan Base’i piyasaya sürüyor.

  Bu yeni platform, geliştiricilere kendi kripto uygulamalarını oluşturma imkanı sunarak, Coinbase’in gelir kaynaklarını temel ticaret iş modelinin ötesine genişletmeyi amaçlıyor.

  Base, kullanıcıların para transferleri yapmasına, merkezi olmayan borsalarda ticaret gerçekleştirmesine, kripto para birimleri ödünç almasına ve vermesine, hatta farklılaştırılmış jetonlar oluşturmasına olanak sağlayan bir blok zinciri çözümü olarak hizmet verecek.

  Coinbase’in CFO’su Alesia Haas, yakın tarihli bir röportajda, popüler uygulamaların geliştirilmesi durumunda platformun her işlem için ücret alacağını belirtti.

  Ancak Haas, Base’in Coinbase için önemli bir gelir kaynağı oluşturmasının birkaç yıl sürebileceğini ifade etti.

  Bu lansman, Coinbase’in ardışık altı çeyreklik zarar raporlarının ardından gerçekleşti; bu durumun temel nedeni, son çeyrekte düşük işlem hacimleri ve platformun aktif kullanıcılarında %20’lik bir düşüş yaşanmasıydı.

  Geleneksel olarak, Coinbase’in temel gelir kaynağı, müşteri işlemlerinden alınan ücretlere dayanıyordu.

  Ancak bu durum, son çeyrekte ticaret dışı gelirin ticaret gelirini aşmasıyla birlikte ilk defa değişti, bu da Coinbase’in iş modelinde bir değişiklik sinyali olarak yorumlandı.

  Ethereum tabanlı ikinci katman blok zinciri olan Base, işlem maliyetlerini düşürmeyi ve hızı artırmayı amaçlamaktadır.

  Bu hedefi, Ethereum blok zincirindeki işlemleri gruplandırarak ve sıkıştırarak gerçekleştirerek başarmayı amaçlar.

  Coinbase’in blockchain çabalarına liderlik eden Jesse Pollak, “Ethereum’da herkes kendi arabasını kullanıyor gibi düşünebilirsiniz, bu da oldukça maliyetli çünkü herkes ayrı ayrı masraf yapmak zorunda” şeklinde ifade etti.

  Yatırımcılar Lansmandan Önce Base’e Milyonlar Göndermek İçin Acele Ediyor

  Yatırımcılar, beklenen lansmanı öncesinde Base’e 130 milyon doların üzerinde kripto para aktardılar.

  Bu ayın başlarında, blok zinciri kısa sürede 200 milyon doları aşan işlem hacmiyle ve Arbitrum gibi yerleşik ağlardan daha fazla işlem yaparak dikkat çekti.

  Henüz halka açıklanmamış olmasına rağmen, özellikle meme paralarından yüksek getiri elde etme umuduyla tüccarlar blok zincirine akın etti.

  Base’in doğası gereği açık ve “izinsiz” olması nedeniyle, Coinbase itibar riskleriyle karşı karşıya. Bu da herkesin anonim olarak blok zincirine katılabileceği anlamına gelir.

  Kısa bir süre önce Base, yatırımcılar için büyük kayıplara yol açan BALD token içeren bir dolandırıcılık olayı yaşadı.

  Coinbase, kullanıcıların Base platformundaki ürünlerin güvenilirliğini, açık ve izinsiz yapısını korurken değerlendirmelerine yardımcı olmak için daha fazla araç sunmayı planladığını açıkladı.

  Coinbase’in Base lansmanı, yoğun düzenleyici incelemelerin ortasında gerçekleşiyor. Haziran ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase’i borsa kayıt kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla dava etti.

  Columbia Business School’da yardımcı profesör olan Omid Malekan’a göre, Coinbase Base’in oluşturulmasında merkezi bir rol oynadığından, düzenleyiciler potansiyel olarak şirketi blok zincirindeki herhangi bir yasa dışı faaliyetten sorumlu tutabilir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz