Devamı
  You have not selected any currencies to display

  İngiltere’nin Kripto Teşvik Yasaklaması, Şirketleri Ülke Dışına İtilebilir.

  Published on:

  İngiltere’nin kripto endüstrisi birliği, teşviklere yönelik getirilebilecek yasağın işletmeleri ülke dışına itme riskine dikkat çekiyor.

  Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), Haziran ayında kripto reklamları ve halka açık promosyonlarla ilgili düzenlemelerini duyurdu. Bu düzenlemelere göre, kripto varlık teşviklerine yönelik bir yasak önerisi getirildi. Ücretsiz NFT dağıtımı, airdrop gibi eylemler yasaklanacak. Bu düzenlemeler 8 Ekim’de yürürlüğe girecek.

  Lobi grubu CryptoUK, FCA’nın önerilerine karşılık şunları ifade etti: “Üyeler, tüketici korumasını artırmak için getirilen düzenlemeleri desteklemektedir. Ancak FCA, özellikle teşvik yasağının işletmelerin rekabetçi ortamını zorlaştırabileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Bu tür düzenlemeler, işletmelerin İngiltere dışına taşınmasına yol açabilir.”

  FCA sözcüsü, CoinDesk’e gönderdiği e-postada “Kripto paralar hala yüksek risk taşıyor ve bu düzenlemeler, diğer yüksek riskli yatırımların tanıtımına yönelik mevcut kurallarla uyumlu. Tüketici araştırmaları ve davranış testleri sonucunda dengeyi sağlamak adına titizlikle hazırladık. Amacımız, inovasyonu teşvik etmek ve kullanıcıları korumak arasında denge kurmaktır” dedi.

  CryptoUK lobi grubu, kripto reklamlarının “adil ve açık” olması gerektiği konusunda FCA ile aynı görüşte olmakla birlikte, düzenleyicinin kurallar konusundaki rehberliğinin daha net olması gerektiğini belirtti.

  CryptoUK üyeleri, hangi promosyon faaliyetlerinin finansal promosyon olarak kabul edileceği, bu kuralların yurtdışında nasıl takip edileceği ve FCA düzenlemelerinin diğer yargı bölgelerinde nasıl geçerli olacağı gibi konularda daha fazla netlik istedi.

  Lobi grubu, FCA’ya yazdığı mektupta, “Rehberlik oldukça sınırlıdır ve nitelikli kripto varlıklarıyla ilgili detayları ve bu varlıkların farklı kanallardan nasıl pazarlandığını ele almaz. Kuralların daha açıklayıcı bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguluyoruz ve FCA’nın beklentilerini örneklerle daha iyi açıklamasını talep ediyoruz.”

  Aynı zamanda grup, “nitelikli kripto varlıkları” teriminin yoruma açık olduğunu ve hangi varlıkların bu tanıma girdiğinin daha net olması gerektiğini ifade etti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz