Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Rusya Merkez Bankası, 9 Ağustos tarihinde Dijital Ruble Denemesini Başlatacağını Duyurdu.

  Published on:

  Rusya Merkez Bankası’nın İlk Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, “Gerçek dijital ruble ile pilot işlemlerini başlatmak, projenin en önemli aşamasıdır. Bu, dijital ruble platformunun çalışmasını test etmemize ve istemci yolunun kullanıcılar için uygun ve anlaşılır olduğundan emin olmamıza olanak tanıyacak.” dedi.

  Merkez Bankası, 15 Ağustos’tan itibaren 13 seçilmiş bankanın katılımcılarının, 11 şehirde bulunan 30 belirlenmiş noktada dijital rubleyi harcayacaklarını ve kullanacaklarını açıkladı.

  Pilot sürecinde kullanıcılar hesaplar veya cüzdanlar oluşturabilecek, kişiden kişiye transferler yapabilecek, otomatik ödemeler gerçekleştirebilecek ve QR kodu ile alışveriş yapabilecekler. Açıklamada, testin dijital para biriminin gerçek bir sürümünü içereceği vurgulanıyor.

  Rusya Merkez Bankası’nın resmi açıklamasında varlığın “sınırlı bir çevreye” sunulacağı belirtiliyor. Reuters’tan gelen ayrı bir rapor ise 600 tüketicinin programa katılacağını öne sürüyor. Reuters, ayrıca Skorobogatova’nın bankanın “gerçek müşterilerle işlem yapmayı test etmeyi beklediğini” belirttiğini aktarıyor.

  Rusya Merkez Bankası, pilot programın 2023 sonuna kadar dinamik QR kodlarını destekleme, yasal kişiler arası transferler ve otomatik ödemeler için daha büyük destek sağlama özelliklerini genişleteceğini belirtti. Reuters ayrıca programın 2024’te daha fazla bankanın katılmasına izin vereceğini ve 19 daha fazla bankanın ilgi gösterdiğini bildirdi.

  Dijital ruble uzun zamandır geliştiriliyor!

  Skorobogatova, dijital rublenin ileride sınır ötesi ödemeler için temel oluşturacağını belirtti. Rusya, 2022’nin sonlarında bazı uluslararası işlemlere katılmayı engelleyen savaş yaptırımları nedeniyle alternatif sınır ötesi transferlere ilgi göstermeye başladı.

  Son birkaç ay, dijital ruble ve test aşaması etrafında birçok gelişme yaşandı. Yasama organları Mart ayında Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) kuracak belirli tasarı yasalarını onaylamaya başladı. Test dönemiyle ilgili haberler 19 Temmuz civarında ortaya çıktı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, varlığı aynı ayın ilerleyen günlerinde onayladı.

  4 Ağustos’ta Rusya Merkez Bankası, dijital ruble işlemlerinin 2025’e kadar ücretsiz olacağını bildirdi.

  Dijital rublenin 2025’te geniş çapta kullanıma sunulması bekleniyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz