Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Stablecoin’ler, Küresel Dolar Pozisyonunu Koruma Potansiyeline Sahip Olabilir.

  Published on:

  Stablecoin’ler, finans sektöründe büyük bir potansiyele sahip olarak görülmektedir. The Wall Street Journal’ın yaptığı bir araştırmaya göre, fiat paralara sabitlenen varlıklar, özellikle doların küresel liderliğini sürdürmesine yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

  Binance US’ın eski CEO’su Brian Brooks ve Coinbase’in eski hukuk yetkilisi Charles Calorimis tarafından yapılan bu araştırmaya göre, stablecoin’ler, doların küresel ticaretteki konumunu destekleyebilir, ancak bunun sağlanabilmesi için uygun regülasyonların oluşturulması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

  Araştırma, bu hedefe ulaşmak için Kongre’nin sıkı ve istikrarlı bir düzenleyici çerçeve oluşturması gerektiğini vurguluyor. Bu nedenle, Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry’nin stablecoin’leri düzenlemek amacıyla sunduğu yasa tasarısının büyük bir öneme sahip olduğu ifade ediliyor.

  McHenry, bu tasarı için Temsilci Maxine Waters ile işbirliği yapmış olsa da Waters, daha sonra desteğini geri çektiğini açıkladı.

  Stablecoin’lerin ABD dolarına endeksli olarak kullanılması, özellikle en popüler stablecoin’lerin ABD dolarına bağlı olması sebebiyle dikkat çekmektedir. Bu nedenle, stablecoin’lerin yaygınlaşması potansiyel olarak ABD dolarının küresel hacminin artabileceği anlamına gelmektedir.

  Verilere göre, ABD doları uzun bir süre boyunca dünya ticaretinde hakimiyetini sürdürmüş olsa da son zamanlarda payında bir düşüş yaşandığı gözlemlenmektedir. 2000 yılında, küresel merkez bankalarının rezervlerinin %73’ü dolar cinsinden iken, bu oran bugün %59’a düşmüştür.

  ABD doları hala uluslararası ticaret ve emtia işlemlerinde hakimiyetini sürdürmektedir, ancak bazı ülkeler dijital yuan gibi alternatif para birimlerini ticaret anlaşmalarında kullanma yönünde adımlar atmaktadır.

  Gelecek ay, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın katılacağı bir zirvede para birimi düzenlemesi konusu ele alınması beklenmektedir.

  Brooks ve Calomiris, stablecoin regülasyonlarının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, doların uluslararası ticaretteki konumunun korunmasının önemini belirtmektedirler. Doların yerini kaybetmesinin ABD ekonomisine zarar verebileceği uyarısını yapmaktadırlar.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz