Devamı
  You have not selected any currencies to display

  ABD Yargısı, FTX’ten Sam Bankman-Fried’i Tanık Kurcalama Nedeniyle Hapse Gönderdi.

  Published on:

  Sam Bankman-Fried, federal savcıların tanık manipülasyonu suçlamasıyla FTX’nin kurucusu olarak yargıç önünde çıktıktan sonra Cuma günü cezaevine girecek. Bankman-Fried, New York’taki bir mahkeme duruşmasının ardından doğrudan gözaltına alındı.

  Yargıç Lewis Kaplan, Bankman-Fried’in kefalet talebini temyize kadar erteleme isteğini reddetti. Eğer temyiz başarılı olmazsa, 2 Ekim’de başlayacak ceza davası süresince gözaltında kalması bekleniyor.

  Yargıç Kaplan, karar açıklanırken, “Benim sonucum, sanığın tanıkları en az iki kez yanıltmaya çalıştığına dair makul sebepler olduğu yönünde” ifadesini kullandı.

  Duruşma sonunda mahkeme ekibi, Bankman-Fried’i gözaltına alırken, sanık ceketini çıkardı, kravatını çözdü, ceplerini boşalttı ve ayakkabılarını çıkarır gibi hareket etti. Bankman-Fried’in ebeveynleri de mahkeme salonundaydı. Annesi, Yargıç Kaplan’ın uzun süren karar açıklamasının büyük kısmında yüzünü elleriyle örttü.

  Hükümet, Bankman-Fried’in New York, Putnam’daki bir hapishaneye gönderilmesini ve savunma hazırlıkları için internet erişimine sahip bir dizüstü bilgisayar kullanabilmesini talep etti.

  Sam Bankman-Fried, Aralık ayında tutuklanmasının ardından, ailesinin Kaliforniya, Palo Alto’daki evinde kalmasını gerektiren 250 milyon dolarlık bir kefalet paketiyle serbest bırakılmıştı.

  Bankman-Fried’in Cuma günü mahkemeye çıkması, eski milyarderin medya ile olan ilişkileriyle ilgili bir dizi duruşma öncesi duruşmasının son aşamasıydı.

  Daha önce Yargıç Kaplan, Temmuz ayında Bankman-Fried’i medyayla yaptığı konuşmalar nedeniyle sert bir şekilde uyarmıştı.

  Basın Özgürlüğü Muhabirler Komitesi avukatları ve The New York Times gibi medya kuruluşları, ifade özgürlüğü endişelerini dile getirerek Bankman-Fried’in tutuklanmasına itiraz etmişlerdi. Savunma avukatları da benzer şekilde, Bankman-Fried’in gazetecilerle konuşarak anayasal haklarını kullandığını ve kefalet koşullarını ihlal etmediğini savunmuştu.

  Savunma ayrıca, Bankman-Fried’in dava sürecine uygun şekilde hazırlanabilmesi için internet erişimi olan bir bilgisayara ihtiyaç duyduğunu vurgulamıştı. Eski FTX yöneticisini temsil eden avukatlar, Bankman-Fried’in sadece internet erişimi olan bir bilgisayarla erişilebilen birçok belgeye ulaşması gerektiğini belirtti.

  Hükümet, Bankman-Fried’in son aylarda medyayla yaptığı iletişime dikkat çekerek, yüzlerce e-posta gönderdiğini ve binlerce telefon görüşmesi yaptığını iddia etti. Savcılara göre, son damla, Bankman-Fried’in eski kız arkadaşı Caroline Ellison’ın özel günlüklerini basına sızdırmasıydı. Ellison, federal suçlamaları kabul etmişti.

  Aynı zamanda Bankman-Fried’in eski iş ortağı olan Ellison, hükümetle işbirliği yapıyor ve savcılığın ana tanığı olarak bekleniyor.

  Yargıç Kaplan, kararında Bankman-Fried’in tanıkları incitme ve itibarsızlaştırma amacıyla iletişimine değindi. Savunmanın Bankman-Fried’in internet ve telefon kullanımını kısıtlayan yeni koşullarla yüz yüze entrikalara yöneldiği iddialarını reddetti.

  Hükümet, Bankman-Fried’in Times haberinin yazarlarıyla yaptığı yoğun iletişimi belirterek, bu iletişimin Bankman-Fried’in savunma stratejisini etkileyebileceğini öne sürdü.

  Savcılık, Bankman-Fried’in Bankman-Fried’in eski kız arkadaşı Ellison’ı itibarsızlaştırma çabalarını “basın aracılığıyla tanık sindirme yöntemi” olarak nitelendirdi.

  Yargıç Kaplan’ı Bankman-Fried’i tutuklamaya ikna eden bir argüman oldu.

  Savcılık, Bankman-Fried’in Bahamalar’da gözaltına alındığı olaylarda suçlamaların iki kez geri çekilmek zorunda kaldığını belirtti ve yeni suçlamalar için Yargıç’a başvuracaklarını açıkladı.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz