Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Kripto Dolandırıcıları Florida, Louisiana ve Arkansas’ta CFTC Tarafından Yasal İşlemle Karşı Karşıya

  Published on:

  Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para birimleri ve değerli metallerle ilgili dolandırıcılık planına karıştıkları iddiasıyla dört kişi ve onların bağlı kuruluşu olan Fundsz hakkında yasal işlem başlattı.

  Rene Larralde, Melbourne, Florida’dan; Juan Pablo Valcarce, West Melbourne, Florida’dan; Brian Early, New Orleans, Louisiana’dan; ve Alisha Ann Kingrey, Franklin, Arkansas’tan, tüzel kişiliği olmayan Fundsz ile birlikte yanıltıcı yatırım vaatleri nedeniyle soruşturuluyor.

  CFTC’nin ABD Florida Orta Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne sunduğu dava belgesine göre, sanıklar yatırımcıları “müseccel algoritmalara” dayalı yüksek getiri vaatleriyle kandırdılar.

  CFTC İcra Direktörü Ian McGinley, “CFTC, kripto para birimi ve değerli metal piyasalarında müşterileri dolandıran kişilere karşı mücadelesini sürdürüyor” dedi.

  Düzenleyici kurum, Fundsz’ın haftada %3 sabit kar vaadiyle müşteri çektiğini ifade etti. 2.500 dolarlık bir yatırımın 48 ayda 1 milyon dolara dönüşebileceğini iddia ederek Fundsz’ı kazançlı bir fırsat olarak tanıttılar.

  Ayrıca, hayırsever girişimlerle Fundsz’ı yanlış bir şekilde ilişkilendirdiler ve değerli amaçlar için katkı yapma konusundaki isteği kullanarak müşterileri cezbetmeye çalıştılar.

  Düzenleyici kuruma göre, sanıklar haftalık getirileri uydurarak 14.000’den fazla kişiyi kandırdılar.

  CFTC ayrıca, Fundsz’in müşteri fonlarını ticaret yapmadan aldığını ve müşterilere hayali getiriler sunduğunu iddia ediyor.

  Bu ayın başlarında Yargıç Wendy Berger, ABD Bölge Mahkemesi’nde geçici bir kararla sanıkların mal varlıklarını dondurdu ve geçici bir kayyum atadı. 23 Ağustos’ta duruşma yapılacak.

  CFTC’nin açtığı davanın devamında, dolandırılan yatırımcıların tazmini, haksız kazançların iadesi, para cezaları, kalıcı ticaret ve kayıt yasakları, ayrıca Ticaret Borsası Yasası’nın daha fazla ihlali için kalıcı bir koruma talep ediliyor.

  CFTC ve SEC Kripto Baskısını Başlattı

  Fundsz’a yönelik son yasal adım, ABD’deki iki önemli mali düzenleyici olan CFTC ve SEC’in, FTX gibi eşi benzeri görülmemiş bir çöküş yaşadıktan sonra kripto endüstrisine karşı agresif bir tavrı benimsemesiyle gerçekleşti.

  Bu yılın başlarında CFTC, Binance ve kurucusu Changpeng “CZ” Zhao’ya karşı dava açtı. Binance’in ABD’de bilerek kayıtsız kripto türev ürünleri sunduğu ve yasayı ihlal ettiği iddia edildi.

  Benzer şekilde, Haziran ayında SEC, Binance ve CEO’suna federal menkul kıymetler yasalarını açıkça ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açtı. Bu dava, Binance’in kayıtsız bir borsa işlettiği gibi 13 suçlamayı içeriyordu.

  Bu dışında, bu yıl içinde CFTC, Kraken ve Bittrex gibi kripto borsaları ile kripto kredi platformu Nexo’ya karşı da yaptırım kararları aldı.

  Sonuç olarak, CFTC ve SEC’in kripto endüstrisine yönelik bu artan baskısı, kripto para birimleri ve ticareti üzerindeki düzenlemelerin arttığını göstermektedir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz