Devamı
  You have not selected any currencies to display

  MET, Genç Ziyaretçilerin İlgisini Çekmek İçin Roblox ile Meta Evreni Kucaklıyor.

  Published on:

  New York’taki Metropolitan Museum of Art (The Met), genç izleyicilere sanal bir deneyim sunmak amacıyla popüler oyun platformu Roblox ile işbirliği yapma kararı aldı.

  Bu işbirliği kapsamında, Roblox kullanıcıları artık Van Gogh’un ünlü hasır şapkası gibi ikonik sanat eserlerinin dijital versiyonlarını avatarlarına ekleyebilecekler.

  Bu dijital giyilebilir öğeler, Replica adlı artırılmış gerçeklik tabanlı bir uygulama ile sunulacak ve zırh takımları ile Mısır maskeleri gibi diğer öğelerle birlikte erişilebilecek.

  Verizon ile birlikte geliştirilen Replica, The Met ziyaretçilerine etkileşimli bir tur deneyimi sunacak ve müzenin farklı noktalarına dağılmış 37 seçilmiş fiziksel sanat eserine rehberlik edecek.

  Kullanıcılar, uygulama aracılığıyla sanat eserlerini tarayarak, Roblox envanterlerine aktarılabilen dijital giyilebilir öğelerin kilidini açabilecekler.

  The Met’in Dış İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ken Weine, yakın tarihli bir röportajında, “Replica ile, genç sanatseverlere ilgi duydukları bir alanda ulaşmak için teknolojiyi kullanma fırsatı bulduk” şeklinde ifadeler kullandı.

  The Met Sandbox’ta Dijital İkizini Yaratacak

  Uygulamanın görev tabanlı yapısına ek olarak, işbirliği aynı zamanda Roblox platformunda Metropolitan Museum of Art’ın sanal bir temsilini de içermektedir.

  Kullanıcılar, müzenin Beşinci Cadde cephesinin sanal versiyonunu ve Büyük Salon gibi iç mekanları keşfetme fırsatına sahip olacaklar.

  Elde ettikleri dijital giyilebilir öğeleri eşleştirerek ve avatarlarının fotoğraflarını tarihi arka planla karşılaştırarak sergileri düzenleme imkanına sahip olacaklar.

  The Met’in metaverse’e girişi, sanal deneyimleri benimseyen daha geniş kültürel kurum trendiyle örtüşmektedir.

  Örneğin British Museum, The Sandbox Game ile işbirliği yaparak platform içinde kendi etkileşimli alanını yaratmak için bir dizi NFT dijital koleksiyon parçasıyla yer aldı.

  Daha yakın bir zamanda, kripto teknolojisi ve oyun girişimi olan Futureverse, metaverse alanındaki genişlemesini desteklemek için A Serisi fonundan 54 milyon dolar topladığını duyurdu.

  Ancak son birkaç yılda, metaverse kavramına yönelik artan bir şüphecilik olduğunu belirtmek önemlidir.

  Birçok büyük destekçinin son zamanlarda bu amacından vazgeçtiği görüldü, özellikle eğlence devi Disney, daha geniş işten çıkarmaların bir parçası olarak metaverse bölümünü kaldırdığını duyurdu.

  Ayrıca Microsoft, endüstriyel ortamlarda metaverse kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan dört aylık bir proje olan Industrial Metaverse Core ekibini bu yıl durdurdu.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz