Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Singapur Merkez Bankası, Stablecoin’ler için Düzenleyici Framework Yayınladı.

  Published on:

  Singapur’un fiili merkez bankası olan Singapur Para Otoritesi (MAS), sabit paralar için revize edilmiş bir düzenleyici çerçeve duyurdu. Bu yeni çerçeve, Singapur’da düzenlenen sabit paraların yüksek derecede değer istikrarı sağlamayı amaçlamaktadır.

  Merkez bankasının Salı günü yaptığı duyuruya göre, yeni kurallar Singapur dolarına sabitlenmiş tek para birimi sabit paraları (SCS) veya Singapur’da ihraç edilen Euro, ABD doları ve İngiliz Sterlini gibi herhangi bir G10 para birimi için geçerli olacak.

  Stablecoin’ler, Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) gibi diğer dalgalı kriptolardan farklı olarak, yasal para birimine sabitlenmiş ve değerini koruyan dijital ödeme belirteçleridir (DPT).

  Yeni stablecoin düzenlemesi taslağı, Ekim 2022’de yapılan bir kamuoyu istişaresi sonucunda alınan geri bildirimleri içeriyor ve stablecoin ile ilgili ihraç ve aracılık faaliyetleri için genel bir düzenleyici yaklaşımı açıklıyor.

  Stablecoin istişare belgesine verilen ayrı bir yanıtta, MAS’ın alınan geri bildirimleri dikkate aldığını ve nihai düzenleyici yaklaşımını bu geri bildirimlere göre belirlediğini belirtti.

  Aynı zamanda, MAS, değer istikrarı ve minimum temel sermaye gibi gereklilikleri yerine getiren stablecoin ihraççılarının “MAS tarafından düzenlenen stablecoinler” adını taşıyan bir etiket alabileceğini belirtti.

  MAS Genel Müdür Yardımcısı Ho Hern Shin, SCS ihraççılarının uyumluluk için erken hazırlıklarını yapmaları gerektiğini ve stablecoin’lerinin merkez bankası tarafından tanınmasını isteyenler için bu önemli olduğunu ifade etti.

  Ancak banka, SCS dışı ihraççıların mevcut DPT düzenlemelerine tabi olmaya devam edeceğini de belirtti.

  MAS’ın Stablecoin Düzenleyici Çerçevesinin Kapsamı


  İstişare belgesine gelen yanıtlar doğrultusunda, birçok kişi Singapur Para Otoritesi’nin (MAS), istikrarlı para alanındaki gelişmeleri ve istikrarlı paraların taşıdığı risklerdeki değişiklikleri göz önünde bulundurarak, SCS çerçevesi altında düzenlenen istikrarlı paraların kapsamını gelecekte genişletmesini önerdi.

  Bazı yanıtlar, çerçevenin “diğer önde gelen para birimlerini içermemesinin sınırlayıcı” olduğunu dile getirdi.

  MAS ise bu konuda şunları belirtti: “SCS çerçevesinde SGD ve G10 para birimlerine yönelik kısıtlama, SCS’ye sağlam bir rezerv desteği sağlamak amacıyla temel alınan bu para birimlerinde yüksek kaliteli likit varlıkların mevcudiyetini dikkate alıyor.”

  Bu açıklama ile MAS, istikrarlı para birimlerinin güçlü bir temel ve rezerv desteği ile desteklenmesinin önemine vurgu yapmaktadır.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz