Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Önde gelen Çinli Filecoin Madencisi, 83.2 Milyon Dolarlık Piramit Şeması Düzenlemekle Suçlandı.

  Published on:

  Çin’deki bir yerel mahkeme, büyük bir Filecoin madenciliği şirketi olan Shenzhen Shikongyun (Space-Time Cloud) Technology hakkında 83,2 milyon dolarlık bir piramit şeması suçlamasıyla dava açtı.

  Dava, Guangxi özerk bölgesindeki Pingnan İlçesinde devam ediyor ve şirketin dört yöneticisi dahil olmak üzere kurucularını içeriyor.

  Sanıkların, FIL madeni para madenciliği adı altında müşterileri bu plana çekmek için harekete geçtiği iddia ediliyor. Daha sonra, katılımcılardan madencilik makinelerini satın almak veya kiralamak için ücret ödeyerek üyelik nitelikleri kazanmaları istendi.

  Ayrıca, iddialara göre üyelerin hiyerarşik bir yapı oluşturması, daha fazla insanın katılmasını sağlaması ve yüksek getirileri teşvik amacıyla kullanması gerekiyordu.

  Bu nedenle, iddia makamı, sanıkların yatırımcıları çekmek için abartılı kar tahminleri kullandığını ve piramit operasyonunda satılan depolama sunucuları için aşırı getiriler vaat ettiklerini belirtti.

  Savcılar, “Yüksek getirinin cazibesiyle, daha fazla katılımı teşvik ettiler ve bireyleri ekonomik ve sosyal düzeni bozarak varlık elde etmek için kandırdılar” dedi.

  Genişleyen Operasyonlar

  Raporlara göre, 2018 yılında Lai Mouhang ve Lai Moujun, Shenzhen Shikongyun Technology şirketini kurdu. Ardından kısa bir süre sonra Liang Mousheng ve Hu Mou da şirkete katıldı.

  Raporda belirtildiğine göre, Eylül 2019’da Lai Mouhang, ipfs.cn alan adını ve bir WeChat kamu hesabını kullanarak bir topluluk web sitesi oluşturdu. Bu site aracılığıyla dağıtılmış depolama teknolojisi ve Filecoin’in ekonomik modeli, yatırım beklentilerini güçlü bir şekilde teşvik etti ve abarttı.

  Sanıklar, şirketin tanıtımını yapmak ve teknolojinin kar beklentilerini şişirmek amacıyla filpool.io platformunu geliştirdi. Daha sonra Şubat 2021’de çok katmanlı pazarlama (MLM) faaliyetlerini daha fazla yürütmek için iş ortağı platformu olan bpool.io’yu geliştirdiler.

  Savcılar, müşterilerden daha fazla gelir elde etmek için daha fazla para yatırmalarını ve daha fazla kişiyi işe getirmelerini istediklerini ve bu şekilde katılımcıların mallarını dolandırdıklarını iddia etti.

  Şirket Mayıs 2022’de ifşa edildiğinde, filpool.io platformunda 57.122 üye ve bpool.io’da 37.015 üye bulunuyordu. Raporda, Shenzhen Shikongyun Technology’nin bu iki platform aracılığıyla toplamda 606.955.718 RMB (83.185.636 $) ve toplam 62.155.764 madeni para elde ettiği belirtildi.

  Savcılar, davanın halen daha fazla soruşturma altında olduğunu belirtti.

  Özellikle anakara Çin, Eylül 2021’de tüm kripto işlemlerini yasakladı. Ancak merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor.

  Bu arada Hong Kong, son zamanlarda yeni bir düzenleyici rejim altında kripto şirketlerine ilk lisanslarını vererek büyük ve uluslararası bir kripto merkezi olmayı hedefliyor. Hong Kong düzenleyicileri, “bir ülke, iki sistem” ilkesi çerçevesinde Pekin’in yasağının etkisinden kaçınmak için çaba gösteriyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz