Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Yuga Labs ve Sotheby’s, Bored Ape Yatırımcıları’nın Davasına Yanıt Verdi.

  Published on:

  Müzayede evi Sotheby’s, Bored Ape Yacht Club (BAYC) sanatının yatırımcıları tarafından ortaya atılan iddialara yanıt verdi. Bu iddialar, BAYC’nin yaratıcıları YugaLabs’e karşı açılan toplu davada müzayede evinin adının geçmesinin ardından gündeme geldi.

  Davacılar, BAYC sanatının yatırımcıları olarak, Sotheby’s ve Yuga Labs arasında gerçekleştiğini iddia ettikleri bir komployla ilgili iddialarda bulunuyorlar. Bu iddialara göre, non-fungible token (NFT) koleksiyonunda yer alan dijital sanat eserleri yanıltıcı bir şekilde tanıtıldı ve aldatıcı bilgiler verildi.

  Eylül 2021’de Sotheby’s, Bored Ape eserlerini listeleyerek 101 NFT’yi açık artırmaya çıkardı ve bu işlem sonucunda 24 milyon dolar gelir elde etti. Davacılar, bu eylemin gelecekte yanıltıcı beyanlarda bulunmak için sanıklara dayanak sağladığını öne sürüyorlar.

  Daha sonra, bu iddiaların etrafında bir dava süreci başladı. Davacılar, Yuga Labs’i, ünlü isimler arasında Paris Hilton, Justin Bieber, Post Malone gibi isimlerin de bulunduğu 40’tan fazla sanığı mahkemeye taşıdı.

  Sotheby’s ise CNN’e yaptığı açıklamada, bu iddiaları asılsız ve temelsiz olarak nitelendirdi ve kendilerini güçlü bir şekilde savunmaya hazır olduklarını belirtti. Müzayede evi, iddiaların karşısında duracağını ve mahkeme sürecinde kendilerini savunacaklarını vurguladı.

  İlk sanıklar olan Yuga Labs, Sotheby’nin görüşünü tekrarlayarak, şikayetin herhangi bir gerçek temeli olmaksızın öncelikle “fırsatçı” olduğunu ekledi. 
  Yuga Labs, geliştirici Thomas Lehman’a bir tür ortaklık ima edebilecek BAYC görüntülerini ve ürünlerini kullandığı için açılan başka bir davanın merkezinde yer aldı. 

  Kaosun ortasında düşen bir pazar


  Geçtiğimiz yıl, dijital varlıkların fiyatlarının düşüş yaşadığı bir dönemde, merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT piyasaları da değer kaybına uğradı.

  DappRadar’ın sağladığı verilere göre, 2022’nin üçüncü çeyreğinde NFT satışları, ikinci çeyrekteki 8,4 milyar dolarlık hacminden 3,4 milyar dolara geriledi. Dijital sanat piyasası, 2022’nin başlarında azalmış olsa da, bu düşüş büyük ölçüde Terra ağındaki zayıflıktan kaynaklandı.

  Genel olarak, Bitcoin (BTC) fiyatı 69.000 doların üzerine çıktığı 2021 yılında, kripto pazarı yüksek kripto varlık fiyatlarından büyük ölçüde yararlandı. Ancak, 2022’de BTC’nin düşmesi ve merkez bankalarının faiz oranlarını artırma hamleleri, yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaşmaya zorlayarak NFT satışlarının düşüşüne neden oldu.

  OpenSea CEO’su Devin Finzer, bu dönemi benzersiz kılan şeyin, makroekonomik gerilemenin ve kripto pazarındaki düşüşün bir araya gelmesi olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, bu dönemin ne kadar süreceğine dair muhafazakar bir yaklaşım benimsemek akıllıca olabilir.

  Bored Apes koleksiyonu da bu yılki piyasa gerilemesinden etkilendi. Geçtiğimiz ay, Bored Apes tokeninin Nisan 2022’deki 26,72 dolarlık rekor seviyesinden %93’ten fazla bir düşüş yaşadığı bildirildi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz