Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Pepe, Eski Takım Üyelerinin Projenin Multisig Cüzdanından Yaklaşık 15 Milyon Dolar Pepe Coin Çaldığını Onayladı.

  Published on:

  Pepe, eski takım üyelerinin projenin multisig cüzdanından yaklaşık 16 trilyon Pepe coin ($15 milyon) çaldığını ve bu tokenları kripto borsalarında sattıklarını ve sosyal hesaplarını sildiklerini doğruladı.

  Projenin geriye kalan son takım üyesi, tokenların OKX, Binance, Kucoin ve Bybit’e gönderildiğini ve multisig’in 5/8 imza sahibi sayısından 2/8’e düşürüldüğünü Cuma günü yapılan bir açıklamada belirtti.

  Multisig cüzdanlar, genellikle kripto projeleri tarafından güvenliği artırmak için kullanılır ve işlemleri onaylamak için birden fazla takım üyesinin imzasını gerektirir.

  Pepe, Nisan ayında piyasaya sürülmesinin ardından memecoin dünyasının zirvesine çıktı ve Mayıs ayında 1.5 milyar dolarlık bir zirve piyasa değerine ulaşarak yüzde 1,500’ün üzerinde değer kazandı. En büyük 15 Pepe yatırımcısı, token’ın değeri ani bir düşüş yaşanmadan önce yaklaşık 90 milyon dolarlık kâra sahipti.

  Çalınan tokenlar, toplam token arzının yaklaşık %4’ünü temsil ediyor ve multisig’in yaklaşık 10 trilyon tokeni (yaklaşık %2’lik bir kısmı) bulunuyor. Geriye kalan tek imza sahibi, “Bu tokenların ve bu Twitter hesabının güvende olduğunu size temin edebilirim,” dedi.

  Onchain analistleri Lookonchain, multisig transferlerini 24 Ağustos’ta fark etti.

  ‘Büyük ego ve aç gözlülük’

  Projede kalan imza sahibi, projenin başlangıcından itibaren “büyük egolar ve aç gözlülük” tarafından motive edilen kötü niyetli kişilerle başının belada olduğunu ve multisig fonlarıyla bağış veya satın alma yapma konusundaki ilerlemeyi engellediklerini belirtti.

  Multisig onay için 3/4 imza sahibi gerektirecek şekilde kuruldu. Dün bu 3 eski takım üyesi arkamdan gelip multisig’e giriş yaparak 26 trilyon multisig tokenin 16 trilyonunu çaldılar ve bunları satmak için borsalara gönderdiler,” dedi.

  Ardından kendilerini multisig’den çıkardılar ve Pepe ile herhangi bir ilişkiyi reddetmeye yönelik bir girişimde bulundular, tüm sosyal hesaplarını sildiler ve geride sadece ‘multisig güncellendi, şimdi tam kontrol sizde’ yazan bir mesaj bıraktılar,” sözcü ekledi.

  İmza sahibi, topluluk üyelerinden bu eylemler nedeniyle yaşadıkları korku, belirsizlik ve olası kayıplar için özür diledi.

  Sözcü, kalan 10 trilyon multisig tokenin yeni bir cüzdana aktarılacağını ve burada “kullanım veya yakma fırsatı doğduğunda” güvende olacaklarını söyledi.

  Bu, projenin elde etmek istediği web alanları ve kullanıcı adları gibi satın almak istediği şeyleri içerebilir. Bu alımlar veya bağışlar yapıldığında, imza sahibi kalan multisig tokenlerini yakacaklarını ve böylece daha “merkezi olmayan ve dayanıklılığa sahip bir durumda” bırakacaklarını söyledi.

  Multisig transferlerinin ardından Pepe düşüş yaşıyor…

  Multisig transferlerinin ardından Perşembe günü Pepe tokeni yaklaşık %18 düşerek 0.00000088 dolar seviyesine geriledi. Cuma günü yapılan duyurunun ardından kısa bir süreliğine %10 artarak 0.00000096 dolara çıktı, ancak yeniden düştü. CoinGecko verilerine göre, Pepe şu anda son 24 saat içinde %1,5 düşüşle 0.00000087 dolardan işlem görüyor.

  Pepe’nin memecoin rakipleri ise daha iyi performans gösteriyor, Dogecoin ve Shiba Inu son 24 saat içinde sırasıyla %1,1 ve %1,6 artış yaşadılar.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz