Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Cumhuriyetçi Üçlü, Fed’in Stablecoin Düzenlemesi Üzerine Konuştu

  Published on:


  Üç Cumhuriyetçi milletvekili, bankaların kripto para birimi ve stabilcoin faaliyetlerinin denetimini artırmaya yönelik son girişimleri nedeniyle Federal Reserve’e eleştirilerde bulundu.

  Yazdıkları bir mektupta, Pazartesi günü Fed Başkanı Jerome Powell’a hitap eden yasa koyucular, bu girişimlerin stabilcoinleri düzenlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısının ilerlemesini engellediğini savundu.

  Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick T. McHenry (Kuzey Karolina), Temsilci Bill Huizenga (Michigan) ve Temsilci French Hill (Arkansas) tarafından yazılan mektupta, Fed’in bu eylemlerinin bankaların ödeme stabilcoinleri çıkarmasını etkili bir şekilde engellediği belirtildi.

  Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Bu eylemlerin, Kongre’nin ödeme stabilcoinlerini düzenlemeye yönelik düzenlemelerini sekteye uğratmak amacıyla gerçekleştirildiğinden endişe duyuyoruz.”

  Federal Reserve, yakın zamanda, denetlenen devlet bankalarının stabilcoin faaliyetlerine katılmak istemesi durumunda karşılamaları gereken gereklilikleri özetleyen SR 23-8 adlı bir mektup yayınladı.

  Merkez bankası, bankaların belli denetim kontrollerine sahip olmaları ve stabilcoin faaliyetlerine başlamadan önce “Federal Reserve’den denetimsel onay alınmış olduğuna dair yazılı bir bildirim” gerektiğini belirtti.

  Federal Reserve ayrıca, kripto paralar, dağıtılmış defter teknolojisi ve banka dışı kuruluşlarla teknoloji odaklı iş birlikleri yapan bankacılık kuruluşlarının denetimini güçlendirmeyi amaçlayan “Yeni Faaliyetler Denetleme Programı”nı (SR 23-7) başlattı.

  Yasa koyucular, “Denetimsel onay süreci, bu tür faaliyetlerin ne zaman kabul edilebileceğine dair ana hatları belirleyen bir rehber gibi görünse de, Federal Reserve’in en azından kamuya açık ve izinsiz blockchain ağlarıyla ilgili olarak böyle bir faaliyete izin verme niyetinde olmadığı açıktır.” ifadesini kullandı.

  Cumhuriyetçi milletvekilleri, mektuplarında Federal Reserve’e, özellikle bir eyalet düzenleyicisinin belirli ödeme stabilcoin faaliyetlerine izin verdiği durumlarda, eyalet bankacılık düzenleyicilerine danışılıp danışılmayacağı gibi konularda bir dizi soru yöneltti.

  Bu soruların yanıtlarını 29 Eylül tarihine kadar talep ettiler.

  Kripto, Düzenleyici Belirsizlik Ortamında ABD’den Çıkabilir 

  Şu an ABD, dijital varlıklarla ilgili düzenleyici netlik eksikliği nedeniyle sıkıntı yaşamaktadır.

  Özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun yargı alanına dair mevzuattaki belirsizlikler, sektörde birçok zorluğa neden olmuştur.

  Bu belirsizlikler, özellikle yüksek profilli kripto şirketlerini daha net düzenlemelere sahip İngiltere ve Brezilya gibi diğer pazarlara yönelmeye teşvik etmiştir.

  Coinbase, Almanya, İrlanda, İtalya ve Hollanda’daki operasyonlarıyla küresel kripto para birimi varlığını hızla genişletiyor.

  Geçtiğimiz hafta, merkezi olmayan borsa dYdX’in kurucusu Antonio Juliano, olumsuz düzenleyici ortamın, kripto geliştiricilerin gelecek beş ila on yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterilere hizmet verme ihtimalini dahi gözden geçirmeleri gerektiğini önerdi.

  Bu kripto uzmanı, kripto geliştiricilerini diğer pazarlarda denemeler yapmaya ve uygun zaman geldiğinde ABD’ye geri dönmeye teşvik etti.

  Bir kullanıcı, şöyle bir başlık altında fikirlerini paylaştı: “Gerçekten uğraşmaya veya taviz vermeye değmez. Zaten pazarın büyük bir kısmı yurtdışında. Yenilikleri orada gerçekleştirin, ürün-pazar uyumunu bulun, ardından daha fazla avantajla geri dönün.”

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz