Devamı
  You have not selected any currencies to display

  On-Chain Data: Merkezi Borsalardaki Bitcoin Miktarı 2 Milyona Düşüyor – Neler Oluyor?

  Published on:

  Merkezi dijital varlık borsalarındaki Bitcoin (BTC) varlıkları %4 düşüşle 2 milyona geriledi, bu piyasa için hem olumlu hem de kötü bir endişe doğuruyor.

  CryptoQuant’ın son verilerine göre, borsalardaki varlık sayısı Ocak 2018’den beri kaydedilmemiş düşük seviyelere ulaştı.

  Yaklaşık 54,5 milyar dolara düşen bu rakam, son beş yılda kaydedilmemiş seviyelere gerilemiş ve son trendin etkileri ve nedenleri üzerine gözlemciler arasında tartışmalara yol açtı.

  Olumlu yönü, bazı kullanıcıların artık varlıklarını borsalara transfer etmeden doğrudan saklama cüzdanlarıyla ticaret yapmalarını yansıtmasıdır.

  Matrixport Araştırma ve Strateji Başkanı Markus Thielen, Coppers Clearloop gibi hizmetlerin borsaların önemini azalttığını ve kullanıcı tabanını büyütmek için yeni hizmetler oluşturmasını gerektirdiğini belirtti.

  “Bu, borsalara sadece bir minimum miktarda coinin gönderilmesini gerektiren Copper’s Clearloop gibi hizmetlerin artan talebini kısmen yansıtıyor. Bu, borsaların daha düşük bakiyelerle çalışmak zorunda kalacakları kripto pazarının doğal bir ilerlemesidir.”

  Bunun olumsuz yönü, özellikle yeni benimseyenler olmak üzere, çoğu kripto kullanıcısının borsalara yapışmasının nedeni, özel anahtarların stresi olmadan kripto para satın almayı ve saklamayı kolaylaştırmasıdır.

  Ayrıca, çoğu yatırımcı, özellikle son kullanıcılarına derinlemesine ulaşma yetenekleri nedeniyle Binance ve Coinbase gibi merkezi borsalardaki varlıkların kripto pazarının gücünü gözlemlemektedir.

  Borsalardaki BTC varlıklarının azalmasının başka bir olumlu yönü de genellikle balinaların büyük çaplı bir satıştan önce varlıklarını borsalara aktarmasıdır.

  Borsalara olan güven düşüyor

  Son aylarda borsalardaki toplam varlıklardaki düşüş, kripto platformlarının çökmesi ve hacklenmeleri ile bağlantılı olabilir ve bu da milyarlarca dolarlık kayıplara yol açmıştır.

  Geçen yıl FTX’in çöküşü, yatırımcılardan büyük kayıplara ve genel olarak piyasada düşüşe neden oldu. FTX’in çöküşü, ayrıca Nisan ayında Terra ekosisteminin çöküşünün önünde geldi ve BTC’nin değerinin %55’ten fazlasını kaybetmesine neden oldu.

  Çöküşünden önce, FTX işlem hacmi bakımından üçüncü en büyük borsa olarak sıralanmıştı ve daha sonra kullanıcı varlıklarını bir araya getirmek gibi suçlamalara maruz kaldı, bu da genel olarak borsalara olan kullanıcı güvenini etkiledi.

  PricewaterhouseCoopers’ın araştırmasına göre, birkaç kripto meraklısı şu anda yalnızca varlıklarını borsalarda saklamak yerine birden fazla saklama biçimine yöneliyor.

  “Geçen yılki olayların ardından, ezici çoğunluğun kripto hedge fonları, sadece günlük ticaret için gereken varlıkları borsada saklamaya çalıştığı görünüyor.”

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz