Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Crypto Influencer NFT God, Binance Güvenlik Ekibinin Çalınan Fonlarının Bir Kısmını Geri Aldığını Söyledi

  Published on:

  Binance güvenlik ekibi, kripto fenomeni NFT God’ın bu yılın başında yaşadığı bir istismarda kaybettiği fonların bir bölümünün kurtarılmasına yardımcı oldu.

  NFT God, Perşembe günü attığı bir tweette, Binance güvenlik ekibinin aylar önce kaybettiği 150.000 dolar değerindeki dijital varlıkların bir kısmını Rus hackerlara iade ettiğini açıkladı.

  “9 ay önce, Rus mafyasının üyeleri bilgisayarımı hackledi ve 150.000 dolar değerindeki dijital varlığı çaldı” dedi. “Bugün, Binance’in güvenlik ekibi tarafından bu kayıpların bir kısmı bana geri iade edildi.”

  Kripto kişiliği, Binance’in Rus hackerları aylarca takip ettiğini ve hackerlar fonları hareket ettirdikçe çalınan varlıklara “azar azar” el koyduğunu belirtti.

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, tweete yanıt olarak “Elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

  Ocak ayında NFT God, bir istismar nedeniyle tüm NFT’lerini ve sosyal medya hesaplarına erişimini kaybetti.

  O dönemde Alex olarak da bilinen NFT koleksiyoncusu, yanlışlıkla video yayın yazılımı için sponsorlu bir Google Ads bağlantısına tıkladığını ve bu bağlantının kötü amaçlı yazılım içerdiğini açıklamıştı.

  Bu bağlantı, bilgisayar korsanları için bir arka kapı oluşturan kötü amaçlı yazılım içeriyordu. Hack’i, hesaplarından kimlik avı amaçlı tweetler gönderildikten sonra fark etti.

  Zincir içi veriler, bilgisayar korsanlarının 19 ETH değerindeki Mutant Ape Yacht Club (MAYC) NFT’si de dahil olmak üzere diğer NFT’lerin yanı sıra 16 ETH’yi çaldığını gösteriyor.

  Saldırganlar, merkezi olmayan bir borsa olan Sabit Float’ta paraları bilinmeyen tokenlarla değiştirdiler.

  Alex’in cüzdanının boşaltılmasının ertesi günü, Substack hesabının da ihlal edildiğini fark etti. İstismarcılar, 16.000 aboneye kimlik avı bağlantıları içeren e-postalar gönderdi.

  O dönemde şunları dile getirdi: “Topluluğum, arkadaşlarım ve ailemle olan tüm iletişim kanallarım son 24 saat içinde ele geçirildi. Twitter, Substack, Gmail, Discord ve cüzdanlarım kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildi.”

  NFT Piyasasındaki Çöküş Sanatçıları Sert Vurdu

  NFT piyasası, son dönemde rekor düşük işlem hacmi ve taban fiyatlarının düşmesi gibi dalgalanmalar yaşamaktadır.

  Alchemy tarafından hazırlanan bir rapora göre, Temmuz ayında NFT işlem hacmi %29’luk bir düşüşle 632 milyon dolara gerilerken, token satışları da %23’lük bir düşüşle 3,7 milyon dolara düştü.

  Bu düşüşün yanı sıra, NFT pazarındaki gelişmekte olan bir diğer sorun da telif haklarıyla ilgili tartışmalardır. Tüccarlar ve dijital koleksiyon yaratıcıları arasındaki gerilim bu tartışmaların ortasında artmıştır.

  Bu sürtüşme, önde gelen NFT borsaları arasında yer alan Blur ve OpenSea’nin, bir tokenin mülkiyeti değiştiğinde sanatçılara ödenen telif ücretlerini azaltma kararı almasıyla başlamıştır.

  Bu kararın arkasındaki neden, ticaret hacminin Ocak 2022’de 17 milyar dolardan %95 oranında düştüğü bir pazarda daha düşük maliyetlerin daha fazla alım satımı teşvik etmeye yönelik olmasıdır.

  Ocak ayında 269 milyon dolar seviyesine ulaşan telif ücretleri, Temmuz ayına gelindiğinde sadece 4,3 milyon dolara gerilemiştir. Bu süre zarfında ödenen oranlar da işlem başına %5’ten %0,6’ya kadar düşmüştür.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz