Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Türk Lirası Destekli TRYB Token, Dolar Sabitli Olmayan İkinci En Büyük Stabilcoin Olarak Parlıyor.

  Published on:

  TRYB Token, Dolar Sabitli Olmayan İkinci En Büyük Stabilcoin Haline Geliyor

  Dünya genelinde Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi dolar destekli kripto paralar öne çıksa da, farklı para birimlerine sabitlenmiş diğer kripto paralar da önemli bir rol oynamaktadır. Türk Lirası (TRY) tarafından desteklenen TRYB token, stabilcoin dünyasında öne çıkarak en büyük stabilcoin’lerden biri haline gelmiştir.

  Türkiye merkezli fintech şirketi BiLira, Ethereum tabanlı stabilcoin’i 1 TL’ye sabitledi. Şirketin resmi web sitesine göre, bu tokenlar tamamen Türk bankalarında saklanan fiat rezervleri ile desteklenmektedir.

  Coingecko verilerine göre, TRYB’nin piyasa değeri son üç haftada yüzde 325 artarak 136.1 milyon dolara ulaşmıştır. Bu, TRYB token’ını dünyanın dolar destekli olmayan ikinci en büyük stabilcoin’i yapmaktadır. İlk sırada ise Tether’in 224 milyon dolarlık piyasa değerine sahip euro destekli EURt’si bulunmaktadır.

  BiLira, CoinDesk’e gönderdiği e-posta ile şunları belirtmektedir: “Türk Lirası’nın değeri ABD Doları karşısında oldukça dalgalı olduğu için, TRYB token’ı genellikle döviz işlemlerinde bir köprü görevi görerek kullanılmaktadır.”

  Stabilcoin’ler veya sabit paralar, kripto ticaret çiftlerinde yaygın olarak kullanılmakta ve yatırımcıların fiat para birimlerinin volatilitesine karşı istikrarlı bir varlık elde etmelerine yardımcı olmaktadır.

  Son 24 saat içinde, Türkiye merkezli en büyük kripto borsası olan BtcTurk’te listelenen USDT/TRY çifti, toplam işlemlerin yüzde 18’ini oluşturan 12.3 milyon dolarlık bir işlem hacmi gerçekleştirdi. MECX, Pangolin ve Icrypex gibi platformlarda listelenen TRYB işlem çiftleri ise toplamda 61,700 dolarlık bir hacmi temsil etmektedir.

  TRYB’nin değişken piyasa değeri kripto topluluğunun ilgisini çekmiştir. Örneğin, ChainArgos’un bir paylaşımında, büyük miktarlarda token üretiminin ve yakılmasının güvenilir olmadığına dikkat çekilmiştir. Bu noktada, FTX’in çöküşünden önce tüm token’ların yakıldığı, Signature Bank’in iflasından sonra ise yeniden üretildiği ve Binance’in TUSD’a geçişinde de token’ların yeniden yakıldığı belirtilmektedir.

  BiLira, diğer stabilcoin projelerinden farklı olarak sürdürülemez gaz ücretlerini önlemek amacıyla bu yöntemi benimsemiştir. Şirket, günlük işlem hacmine göre değişen miktarlarda token’ları gruplar halinde oluşturur ve bu tokenları önceden oluşturulmuş bir cüzdanda saklar.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz