Devamı
  You have not selected any currencies to display

  JPMorgan, Grayscale’in Zaferinden Sonra Spot Bitcoin ETF’lerinin SEC Onayını Bekliyor.

  Published on:


  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in Gri Tonlama zaferi sonrasında muhtemelen birden fazla spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onaylama baskısı altında kalabilir.

  JPMorgan analistleri, Cuma günü yayınlanan bir notta, Grayscale’in zaferinin, SEC’in önceki onayını geri çekmesi gerektiği anlamına geldiğini savunuyorlar. Grayscale, Bitcoin tröstünü bir ETF’ye dönüştürme önerisini reddeden SEC’in, vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerine yönelik önceki onayını geri çekmesi gerektiğini iddia ediyor.

  Ancak analistler, bu tür bir hareketin “SEC için çok yıkıcı ve utanç verici” olacağını ve gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu belirtiyorlar.


  Geçen hafta, ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, Grayscale lehine bir karar verdi ve SEC’e Grayscale’in başvurusunu yeniden gözden geçirmesi ve önceki reddini gözden geçirmesi emrini verdi.

  Mahkeme, SEC’in Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF’lere izin verirken spot Bitcoin ETF’lerini reddetmesi için herhangi bir geçerli neden bulunmadığına karar verdi. Mahkeme, Bitcoin spot piyasasında dolandırıcılık ve manipülasyon riskinin hem vadeli işlemler hem de spot ürünler için benzer olduğunu belirtti. Bu nedenle, spot piyasa ile CME vadeli işlem piyasası arasındaki sıkı ilişki nedeniyle SEC’in Grayscale’in başvurusunu reddetmesinin “keyfi ve kaprisli” olduğuna ve benzer ürünlere farklı muamelede bulunma gerekçesini açıklayamadığı sonucuna vardı.

  Bu karar, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini daha önce reddetmesinin nedenini sorgulayan ve benzer başvuruların tekrar gözden geçirilmesini talep eden bir döneme işaret ediyor. Grayscale ve benzeri şirketler için bu tür bir karar, gelecekte Bitcoin ETF’lerinin onaylanma olasılığını artırabilir.

  SEC Aynı Anda Birden Fazla Spot Bitcoin ETF’sini Onaylayabilir

  SEC, geçen hafta BlackRock, Fidelity, Invesco ve diğer birçok şirketin sunduğu spot Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararları Ekim ortasına kadar erteleyeceğini açıklamıştı. Ancak JPMorgan analistleri, bu erteleme kararının “ilk hamle avantajı” vermek yerine birden fazla spot Bitcoin ETF başvurusunun aynı anda onaylanabileceğine işaret ettiğini savunuyorlar.

  SEC, Bitcoin spot ETF’lerini onaylama konusundaki gecikmelerinin nedenlerini, yetersiz borsalar arası piyasa gözetimi yanı sıra dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu endişeleri olarak sürekli olarak belirtmiştir.

  Varlık yönetimi firması Bernstein da, SEC karşısında elde edilen Grayscale zaferinin Bitcoin ETF onayı için olumlu bir sinyal olduğunu belirtiyor.

  Bloomberg analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, bu zaferin katalitik bir etkiye neden olabileceğini ve Bitcoin ETF’lerinin lansmanını %95 hızlandırabileceğini söylüyorlar. İkili, bir gönderilerinde “Spot Bitcoin ETF’lerinin bu yılın sonuna kadar %75, 2024’ün sonuna kadar ise %95’inin piyasaya sürülme şansı var” şeklinde yazıyorlar.

  Bu gelişmeler, Bitcoin ETF’lerinin ABD’de daha geniş bir kabul görmesi ve yatırımcılara daha kolay erişim sağlaması açısından önemlidir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz