Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Edinilen Son Raporlara Göre Türkiye’de Halkın Yarısı Kripto Paraya Sahip!

  Published on:

  KuCoin, Türkiye’de kripto para sahibi olanların sayısının hızla yükseldiğini belirtiyor.

  KuCoin tarafından gerçekleştirilen bir araştırma anketine göre, yüksek enflasyonun pençesinde olan Türkiye’de kripto para sahibi olanlar artış gösteriyor. Son bir buçuk yıl içinde, sahiplik oranı Türk nüfusunun yüzde 40’tan yüzde 52’sine yükseldi.

  Dünya genelinde beşinci büyük kripto borsası olan KuCoin, bu verileri son “Kripto Kullanıcılarını Anlama” raporlarında analiz ettikleri 500 kişinin anket yanıtlarına dayanarak topladı.

  Bir Ku coin temsilcisi şöyle söyledi; “Bizim Türkiye ve diğer önceki ülke raporlarımızdaki bulgularımıza göre, Türkiye için artan kripto yatırımcı sayısı ve yüzdesi, özellikle Türk lirasının Amerikan doları karşısında değerinin yüzde 50’den fazla kaybetmesiyle enflasyona karşı bir koruma olarak kriptoya artan ilgi ve kabulü gösteriyor,.”

  KuCoin temsilcisi, enflasyonun aynı zamanda büyük bir sorun olduğu Brezilya ve Nijerya gibi önceki KuCoin raporlarına işaret etti.

  Ankete göre, katılımcıların yüzde 58’i kripto paraya yatırım yapmanın “temel nedeni”nin “uzun vadede servet biriktirmek” olduğunu söylerken, yüzde 37’si kriptoyu bir birikim olarak kullanmayı amaçlıyor.

  İnsanların hangi kripto paralara yatırım yaptığı konusunda, Bitcoin önde geliyor: Katılımcıların yüzde 71’i Bitcoin’e sahipken, yüzde 45’i Ethereum ve diğer sabit paralara sahip.

  Erkekler hala kripto paraya yatırım yapmaya daha eğilimli olsalar da, Türkiye’deki genç kadınlar artan bir şekilde yatırım yapıyor. 18 ila 30 yaşları arasındaki kripto yatırımcılarının yüzde 47’si kadın. Rapor, katılımcıların yüzde 57’sinin ailesi ve arkadaşları tarafından kripto paranın faydaları hakkında ağızdan ağıza duyurulması nedeniyle yatırım yapmaya karar verdiğini gösteriyor.

  Söylentilere göre hükümet, Dijital Lira adlı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile deneme yapıyor.

  Bu makalede kullanılan kaynaklar için tıklayın.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz