Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Avukatlar, Kriptodan Geçen Yıl 700 Milyon Dolar Kazandı! Peki Ama Nasıl?

  Published on:

  Avukatlar, muhasebeciler ve danışmanlar, geçen yıl birkaç dijital varlık firmasının çöküşünün ardından toplamda 700 milyon doların üzerinde ücret kazandılar.

  New York Times’ın son raporu, bu talihsiz kripto olaylarının avukatlar ve diğer iflas davalarıyla ilgili profesyoneller için beklenmedik bir “finansal şölen” haline geldiğini gösteriyor.

  Mahkeme dosyaları ve açıklamalarından hesaplanan bu ücretler, hem gözlemciler hem de mağdurlar tarafından büyük olarak nitelendirilse de, bazı iflas süreçleri henüz sona ermediği için bu ücretler daha da artacaktır.

  FTX, şimdiye kadar 2022’nin Kasım ayında hem borsa hem de kardeş şirketi Alameda Research iflas başvurusunda bulunduktan sonra şu ana kadar 326.8 milyon dolarlık hukuki ücretle öne çıkıyor.

  Celsius adlı iflas etmiş kripto kredi veren şirket, FTX’i 186.5 milyon dolarla takip ediyor, Voyager Digital ve BlockFi ise sırasıyla 88.2 milyon dolar ve 59.5 milyon dolar kazandırdı.

  Bu fonlardan büyük bir pay alan firmalara daha yakından bakıldığında, Alvarez & Marsal’ın 126 milyon dolar, Sullivan & Cromwell ve Kirkland & Ellis’in ise sırasıyla 111 milyon dolar ve 103 milyon dolar ücret talep ettiği görülüyor.

  Rapor, bu sürekli hukuki süreçlerden doğrudan ücretlerle fayda sağlayan 50’den fazla profesyonel şirketi veya iş ortaklığını tanımlıyor. Bunlar arasında bankacılar, blockchain işlem şirketleri ve ilgili analistler bulunuyor.

  Yüksek hukuki ücretlerin başlıca nedenlerinden biri, dijital varlık düzenlemelerinin belirsiz doğası nedeniyle, hukuki belgelerin taslağı oluşturma sürecinin daha karmaşık ve uzun sürmesidir.

  Mağdurlar Pahalı Dava Ücretlerinden Şikayetçi

  Tüm bu süreç boyunca mağdurlar uzun ve masraflı iflas süreçlerinin en büyük yükünü taşıdılar. İflas süreçleri genellikle karmaşık mahkeme belgelerini çözme ve kayıp varlıkları takip etme gerekliliği nedeniyle pahalıdır.

  Birçok mağdur, yatırımlarını tamamen kaybeden yatırımcılar için “gereksiz” ve “pahalı” olarak değerlendirdikleri aşırı hukuki ücretler konusunda şikayette bulundular.

  Örneğin, 3.000 dolar kaybeden 19 yaşındaki bir Celsius yatırımcısı olan Daniel Frishberg, aşırı ücretlere öfke duydu ve “Her duruşmada orada bir ordu var ve çoğu orada olmak zorunda değil. 20 kişinin not alması gerekmiyor” dedi.

  Geçen yıl, Voyager alacaklıları, iflası ele alan avukatların, otel faturaları dahil olmak üzere büyük ücretler talep ettiklerini iddia ederek büyük ücretlere karşı bir hareket başlattılar.

  Avukatlar da ücretlerini savunarak, milyarlarca doları alacaklılar için kurtarmak kurtaracaklarından dolayı piyasa ücretleri talep ettiklerini vurguladılar. FTX’in iflas avukatları Sullivan & Cromwell, şirketin sıkıntılı borsa için 7 milyar doların üzerinde kurtarma sağladığını açıkladı.

  Yeni yönetim ekibi için bir FTX sözcüsü, iflasın “hemen hemen her yönden olağanüstü” olduğunu belirterek avukatların birden fazla yargı alanında kullanıcı fonlarını takip etmek için fazla mesai yapmak zorunda kaldığını belirtti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz