Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Axident’ın NFT’leri Justin Bieber’ın ‘Company’ Şarkısını Bir Telif Yatırımına Dönüştürüyor, 2 Dakikada 350 Adet Basıldı!

  Published on:

  Andreas Schuller, Axident adıyla bilinen yapımcısı, Justin Bieber’ın ‘Company’ şarkısının gelecekteki akış telif gelirlerinin bir kısmını sahiplerine veren karşılıksız token’ların (NFT’ler) satışına başladı.

  Norveçli müzik yapımcısı Bieber hayranlarını “pasif dinleyicilerden yetkilendirilmiş müzik paydaşlarına” dönüştürmek için blockchain tabanlı müzik hakları platformu AnotherBlock ile işbirliği yaptı.

  Axident, Bieber’ın ünlü şarkısının akış telif haklarının %1’lik bir kısmını 2.000 ERC-721 token aracılığıyla satmayı planlıyor.

  İlk 2 dakikada, 353 NFT zaten basıldı.

  Web sitesine göre ETH 0,017 fiyatına göre, “her token, müzik akış haklarının %0,0005 sahipliğini temsil ediyor.”

  Bu hak sahipliği Apple Music ve Spotify gibi büyük dijital hizmet sağlayıcılarından gelen akış gelirlerini de içeriyor.

  Telifler genellikle her altı ayda bir ödenecek, ancak AnotherBlock, kullanıcılara “bazı büyük güncellemeler için takipte kalın” diyor.

  Sık Sorulan Sorulara göre, “koleksiyoner, şarkının telif hakkının ilgili ülkenin yargı alanı içinde yürürlükte olduğu sürece telif alacaktır”, ki bu da AB için kaydın ilk kez kamuya açık hale getirilmesinden sonraki yetmişinci yıl.

  Her şarkı için sahiplik yüzdesi Ethereum’da saklanırken, tüm varlıklar IFPS depolamasına yüklenir ve her biri NFT ile bağlantılıdır.

  Token’lar kripto para veya kredi kartı ile paper.xyz aracılığıyla satın alınabilir.

  Web sitesi ayrıca ABD vatandaşlarının bu ülkedeki düzenleyici belirsizlik nedeniyle basım ve telif taleplerine erişemeyeceklerini belirtti.

  Bieber, NFT alanına yeni değil. Ünlü, Ocak 2022’de ETH 500 karşılığında Bored Ape Yacht Club (BAYC) topluluğuna katılarak Ape #3001’i satın aldı ve o dönemde 1,3 milyon dolara denk geliyordu. Değeri Temmuz 2023’e kadar 1,2 milyon dolar düştü.

  Ancak sanatçı, ‘Company’ akış telif haklarının Axident tarafından satışında yer almıyor.

  Öte yandan AnotherBlock daha önce diğer sanatçıların şarkılarının akış telif haklarını sattı, bunlara şubat ayında büyük popüler Rihanna’nın ‘Bitch Better Have My Money’ şarkısı da dahildi. 300 NFT basıldı ve satıldı.

  ‘Company’, 2015 yılında Bieber’ın dördüncü stüdyo albümü ‘Purpose’ için yayınlandı ve şu anda YouTube’da 677 milyon izlenmeye, 5.3 milyon beğeniye sahip. Sanatçının kanalındaki en popüler 11. video.

  Axident, müzik endüstrisinde Pitbull ve Jason Derulo gibi büyük isimlerle çalışmış Grammy adayı bir yapımcı, şarkı yazarı ve yayıncıdır.

  “AXIDENT’in imza sesinin dünya genelinde sınırları aştığı kanıtlanmış ve kataloğu yalnızca YouTube’da dünya nüfusunun neredeyse yarısına 60 kez sertifikalandırılmış ve platinleşmiştir,”

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz