Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Küresel Menkul Kıymetler Kurulu, DeFi Projelerinin Sorumlularını Bulun ve Düzenleyin Diyor.

  Published on:

  Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), Perşembe günü yayımlanan bir raporda, merkezi olmayan finans uygulamalarının sorumlularını tespit etmeli ve bunları geleneksel finansal piyasa katılımcıları gibi düzenlemelidir, şeklinde bir ifade kullandı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu gibi kurumların üyelerini içeren bu küresel düzenleyici kuruluş, yenilikçi finans uygulamalarının kolayca manipüle edilebileceğinden endişe ediyor ve hukuki yükümlülüklerin kimseye yüklenemeyeceği varsayımına şüpheyle bakıyor.

  İlkeler açısından değerlendirildiğinde, merkezi olmayan finans (DeFi), algoritmalar, jetonlar ve merkezi olmayan özerk organizasyonlar (DAO’lar) kullanarak kredi verme veya ticarete izin verme konusundaki geleneksel finansal düzenleme prensiplerini tersine çevirir. Çünkü geleneksel finansal düzenlemeler, piyasaları adil tutmak ve yatırımcıları korumakla sorumlu merkezi bir kişi veya şirketi bulma esasına dayanır.

  Ancak IOSCO’daki yetkililer, DeFi’nin sözde merkezsizliğin bir yanılsama olduğunu düşünüyor gibi görünüyor ve ulusal düzenleyicilerin harekete geçmelerini istiyorlar.

  IOSCO’nun yayınladığı önerilere göre ulusal düzenleyiciler, kimin gerçekte sorumlu olduğunu belirlemeli ve geleneksel finans (TradFi) alanındaki katılımcılarla aynı seviyede yatırımcı koruma ve piyasa bütünlüğü sağlama yükümlülüğünü getirmelidir.

  Mevcut TradFi kurallarının tam olarak nasıl yazıldığına bağlı olarak, DeFi’nin uygun olmadığı veya sadece kapsam dışı olduğu durumlar olabilir – ancak yetkililer, takma isimlerin ve şeffaflığın, risklerin, örneğin ön sıraya geçme, saldırılar veya fazla kaldıraç kullanımı gibi, tanımlanmasını zorlaştırabileceği, işbirliği ve çıkar çatışmalarının tespitini güçleştirebileceğini vurguluyorlar.

  IOSCO raporu, Dünya’nın en büyük yirmi ekonomisinin liderlerinin Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde bir araya geldiği saatlerde yayınlandı ve Finansal İstikrar Kurulu ve Uluslararası Para Fonu’nun kripto düzenlemelerine yönelik kapsamlı bir küresel yaklaşım çağrısından hemen sonra geldi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz