Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Nijerya Blockchain Derneği, Merkez Bankasını Devirdi.

  Published on:

  Bir grup Nijeryalı blockchain uzmanı, ülkenin Merkez Bankası tarafından 2021’de kripto para birimlerinin kullanımını yasaklama kararını eleştirdi. Ülkenin başkentinde düzenlenen Nijerya Blockchain Teknoloji Birliği Paydaşları (SIBAN) Dijital Varlıklar Zirvesi 2023’te, sektörün karşılaştığı zorluklara vurgu yaparak ve küresel zorluklar içinde sektöre yeni bir yol haritası çizme çabalarında bulundu.

  “Dijital Varlıkların Geleceği: Düzenleyici Belirsizlik ve İleriye Dönük” temasıyla konuşan Convexity CEO’su Adedeji Owonibi, blockchain teknolojisinin çevresindeki düzenlemeyi övdü ve Nijerya Merkez Bankası’nın olumlu bir politika uygulamada başarısız olduğunu eleştirdi.

  Ulusal Bilgi Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA), Mayıs ayında hayata geçirdiği ilk Ulusal Blockchain Politikası ile yaratıcıları, yatırımcıları ve kullanıcıları koruma konusundaki adımlarını övdü.

  Zirvedeki diğer uzmanlar da çeşitli yargı bölgelerinde karşılaşılan düzenleme engellerini vurgulayarak, iki yıl önceki Merkez Bankası’nın (CBN) kripto para birimleri yasağının ana nedeninin teknolojinin kavramı ve doğası hakkında yeterince anlayışlı olunmaması olduğunu gösterdiler.

  Nijerya, küresel verilere göre blockchain farkındalığı açısından önde gelen ülkelerden biri olmasına rağmen, hükümetin kripto para birimlerinin ekonomiyi “istikrarsızlaştırabileceği” korkusu büyük bir engel teşkil ediyor.

  Olumlu bir gelişme olarak, Ulusal Bilgi Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA), blockchain düzenlemelerini değiştirmek için komiteler oluşturarak hükümetin blockchain’i destekleyici bir tavır sergilemesi yönünde önemli adımlar atmıştır. Özellikle CBN ve Nijerya İletişim Komisyonu (NCC) bu komitelerin üyeleri arasında yer almaktadır.

  Web3 eğitimi öncelik haline geliyor 

  Zirvede, Web3 Eğitimi: Kapasite Geliştirme konulu bir panel öne çıkarıldı ve Nijerya’nın kripto farkındalığı ve potansiyel benimseme konusunda en üst sıralarda yer almasına dikkat çekilirken bazı aksaklıklar da vurgulandı.

  Bitkova adlı blockchain eğitim şirketinin operasyon sorumlusu Bello Abdullahi, Nijerya’nın çok dilli yapısı nedeniyle dil engelinin belirli demografik özelliklere girmekte büyük bir faktör olduğunu ifade etti. Abdullahi, genç Web3 start-up kurucularını, düzenleyicilerin oluşturduğu tüm zorluklara rağmen Satoshi Nakamoto’nun vizyonunu benimsemeye ve kripto tabanlı içeriği daha yerel dillerde anlamak için daha fazla çaba göstermeye çağırdı.

  Kripto para birimlerinin Nijeryalılar tarafından geniş çapta benimsenmesine rağmen, sektördeki tüm oyuncular için düzenlemeler büyük bir zorluk oluşturuyor. Son Google verileri, ülkenin sert ekonomik politikalarını aşmak amacıyla kripto işlemlerini kullanma eğilimini gösteriyor ve Bitcoin (BTC) ile ilgili Google aramalarında ülkeyi ilk iki sıraya taşıyor.

  2023 Mali Kanunu’nun dijital varlıkları vergilendirmeyi içermesi, pek çok kişi tarafından sektörde olumlu bir gelişme olarak görülüyor ve kripto para dünyasına yeniden canlılık getirebileceği düşünülüyor.

  Ayrıca, ülke, mezunlara blockchain tabanlı sertifikalar verilmesi planını açıkladıktan sonra blockchain geliştirmeye yönelik büyük ilerlemeler kaydetmektedir. Bu, Nijerya’daki blockchain teknolojisinin geleceği için umut verici bir adım olabilir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz