Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Tornado Cash Kurucu Ortağı Roman Storm, Kara Para Aklama Davasında Masumiyetini Koruyor.

  Published on:

  Ethereum tabanlı kripto karıştırıcı Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Storm, kara para aklama ve yaptırım ihlali suçlamalarını reddetti. Inner City Press’in X kanalındaki haberine göre, Storm, Çarşamba günü ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesindeki bir hakim önünde suçsuz olduğunu iddia etti.

  X hesabına göre, Hollandalı yetkililerden gelen ve bazıları şifrelenmiş olan “birden fazla terabayt”lık materyal, yaklaşan davada delil olarak kullanılacak. Hesap ayrıca davada “bazı gizli materyallerin” bulunduğunu ve davanın birçok hack kurbanını içerdiğini bildirdi.

  Lazarus Grubuna yardım etmekle suçlandı

  Suçlamalar arasında en ciddi olanı Adalet Bakanlığı’nın iddia ettiği yaptırım ihlalleriyle ilgilidir. Savcılara göre, Lazarus Grubu hackerlarına yardım etmek amacıyla Tornado Cash üzerinden geçen para, Kuzey Kore’nin nükleer silah programını finanse etmek için kullanıldı.

  Roman Storm, Ağustos ayının sonlarında tutuklandı ve kısa bir süre sonra 2 milyon dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Rus pasaportuna yetkililer tarafından el konuldu ve kendisinin New York, New Jersey, Washington ve California eyaletlerinin belirli bölgeleri dışına seyahat etmesi kısıtlandı.

  Storm çifte ABD ve Rusya vatandaşıdır.

  Birkaç tutuklama

  Roman Storm, henüz tutuklanmayan kurucu ortağı Roman Semenov ile birlikte Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından suçlandı.

  DOJ, ikilinin kripto karıştırıcıya katılımları yoluyla 1 milyar dolardan fazla paranın aklanmasını kolaylaştırdığını iddia ediyor.

  Tornado Cash, ABD hükümeti tarafından ilk kez 2022’de onaylandı ve protokolün diğer kurucu ortaklarından Alexey Pertsev, hemen ardından Amsterdam’da tutuklandı .

  Pertsev hâlâ ülkede yargılanmayı bekliyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz