Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Londra Fintech Sahibi, Kripto Yoluyla Kara Para Aklamayı Kolaylaştırmakla Suçlandı.

  Published on:

  Londra’daki bir fintech şirketinin sahibi olan 38 yaşındaki İtalyan Caio Marchesani, kötü şöhretli uyuşturucu kaçakçılarına yardım etmekle suçlanıyor. Trans-Fast Remittance adlı düzenlemeye tabi bir ödeme şirketinin sahibi olan Marchesani, Brezilyalı uyuşturucu baronu Sergio Roberto De Carvalho için nakit biriktirmek ve Belçikalı suçlu Flor Bressers için kripto hesaplarını yönetmekle suçlanıyor. Marchesani, “parmak kesici” olarak da biliniyor.

  Bloomberg’in yakın tarihli bir raporuna göre, Belçika yetkilileri üç yıl önce Marchesani hakkında soruşturma başlattı ve İngiltere’den iadesini talep ediyor. Soruşturma, Hollandalı gümrük görevlilerinin Rotterdam limanında 260 milyon Euro’dan (283 milyon $) fazla değere sahip 12 tondan fazla kokain ele geçirmesinin ardından gelişti. Yetkililer, uyuşturucunun izini Bressers ve De Carvalho’ya kadar sürdürdü ve onları Marchesani’ye yönlendiren şifrelenmiş iletişimle ilgili bilgilere ulaştı.

  Şu ana kadar 33 şüphelinin kimliği tespit edildi, bu şüpheliler arasında Brezilya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Fransa’dan kişiler bulunuyor. Ayrıca, soruşturma Marchesani’nin Londra’daki ABD büyükelçiliği yakınında güvenlikle korunan bir dairede büyük miktarda nakit sakladığını ve yaklaşık 1,5 milyon £ (1,9 milyon $) değerinde kripto varlığın dondurulduğunu ortaya çıkardı.

  Marchesani Binance Hesaplarını Para Aklamak İçin Kullandı

  Belçikalı savcılar, Marchesani’nin Bressers adına 14 Binance hesabını yönettiğini ve De Carvalho için nakit sakladığını, bu işlemler için %9’a varan yüksek ücretler talep ettiğini belirtti.

  Kara para aklama planının yeraltı ağı, geleneksel hawala para transfer sistemi gibi eski ödeme yöntemleriyle özellikle Orta Doğu’da kullanılan yeni teknolojiyi birleştirdi.

  Binance sözcüsü, borsanın kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaparak soruşturmanın bir parçası olarak “pratik operasyonel yardım” sağladığını açıkladı.

  Belçikalı avukat Amanda Bostock, Marchesani’yi suç örgütünün kökenlerini gizlemek amacıyla parayı karıştırıp hareket ettiren “karanlık bir bankacı” olarak tanımladı.

  Ancak Marchesani’nin avukatları, kullanılan paraların sağlıklı beslenmeye odaklanan meşru bir Birleşik Krallık şirketinden geldiğini ve iddiaları reddetti.

  Marchesani’nin avukatları, sunduğu delillerdeki tutarsızlıkları gerekçe göstererek iadesine itiraz edeceklerini belirtti. Marchesani suçlu bulunursa, ülkeyi hiç ziyaret etmemiş olmasına rağmen Belçika’da en fazla beş yıl hapis cezası alabilir.

  Belçikalı savcılar, soruşturmayı Eylül ayı başında tamamlayarak dava dosyasını ceza mahkemesine taşımak istiyorlar.

  Başka bir kripto sektörü davasıyla ilgili olarak, Türk kripto para borsası Thodex’in kurucusu ve eski CEO’su Faruk Fatih Özer, dolandırıcılık ve diğer suçlardan 11.196 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Özer, dolandırıcılık, suç örgütü liderliği ve kara para aklama gibi çeşitli suçlardan mahkum edilmişti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz