Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Dijital Euro Komplo Teorileri ve Gizlilik Endişeleri AB Merkez Bankacılarını Zor Durumda Bırakıyor.

  Published on:

  Dijital Euro savunucuları, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarına karşı siyasi muhalefetle karşı karşıya ve teknokrat merkez bankacılar nasıl yanıt vereceklerini pek bilemiyorlar.

  Avrupa Birliği’nde (AB), yetkililer dijital bir Euro çıkarmak için birden fazla argüman sunmuş durumdalar bunun AB içinde kullanılabilir olacağını, diğer dijital ödeme türlerine göre eşsiz gizlilik sunacağını ve Avrupa’nın yabancı ödeme sağlayıcılarından bağımsızlığını koruyacağını vurgulamışlar.

  Ancak şimdi AB’nin merkez bankaları, genellikle teknik veya ekonomik argümanlar kullanmaya alışkın olanlar, daha çok siyasi bir tür muhalefetle karşı karşıya kalıyorlar. Bu muhalefet, gizlilik ve hükümetin gücünün sınırları konusundaki meşru endişelerle başlayabilir, ancak aynı zamanda CBDC’leri devlet kontrolünün çok daha geniş ve orkestrasyonlu bir programının bir parçası olarak tasvir eden komplo teorilerine kadar uzanabilir.

  Anti-CBDC politikaları Atlantik’in ötesinde de görülüyor. ABD başkanlık umutluları Robert F. Kennedy Junior ve Ron DeSantis, devlet destekli dijital paraları gözetim ve toplumsal kontrol aracı olarak resmetmişler. Hollanda’dan Marcel de Graaff gibi AB milletvekilleri de dijital bir Euro’nun hükümetin alımları sınırlamasına, vatandaşları zorlamasına veya bir sosyal kredi sistemi getirmesine izin verebileceğini önermişlerdir.

  Geniş kapsamlı saldırılar

  Bu tür geniş çaplı saldırılara yanıt vermek, CBDC’yi savunmayı o kadar da zorlaştırıyor ve merkez bankacılar şimdi nasıl yanıt vereceklerini bulmaya çalışıyorlar.

  Fikre karşı olan bazı kişiler için, “Euro bölgesinde veya dünyanın herhangi bir yerinde dijital bir para birimi oluşturmak, bu büyük komplonun bir parçası haline geliyor, yeşil gündemle birlikte ve benzerleriyle, dünyayı ve vatandaşların yaşamlarını kontrol etmek için,” Belçika Merkez Bankası Başkanı Pierre Wunsch, Perşembe günü bir etkinlikte katılımcılara söyledi.

  “Bu açıkça sadece tamamen mantıklı bir tartışma olmadığını gösteriyor,” dedi ekledi. “İnsanlarımızın bu, yaşamlarının kontrolü hakkında olmadığını anlamalarını sağlamamız gerekiyor bu açık olmalı, ancak görünüşe göre bazı insanlar bunu açık bir şekilde görmüyorlar.”

  Avusturya’daki meslektaşı Robert Holzmann için sorun, CBDC için olumlu bir hikayenin eksikliğidir.

  “Şu anda eksik olan, dijital Euro için ikna edici bir hikaye,” dedi Holzmann ve ekledi ki, CBDC’nin savunucularının parayı kamusal bir iyilik olarak vurgulamaları ve Avrupa blokunun özel işletmelerden veya diğer ülkelerden gelen tehditlere karşı para egemenliğini koruma ihtiyacını vurgulamaları gerekiyor.

  Holzmann, işlerin nakit paranın ortadan kaldırılmasıyla ilgili paralel bir komplo olmadığını insanlar anladığında, işlerin daha kolay olabileceğini söyledi. Ancak yetkililer, insanların korkularını hafifletecek önerilen dijital Euro’nun teknik özellikleriyle de ilgileniyorlar.

  İtibar sorunu

  “Daha önce de belirttiğimiz gibi, CBDC’nin kültür savaşının bir parçası haline gelmesinden elbette endişeliyiz,” dijital Euro’nun program müdürü Evelien Witlox, aynı etkinlikte söyledi. “Bunlar toplumumuzun insanları, onların endişelerini almak istiyoruz – sorun, bunu nasıl yapabileceğimizdir.”

  Witlox, ECB’nin özel bireylere ait verileri izlememesini veya para birimini insanların istedikleri gibi harcamalarını engellememesini sağlayacak sistemin özelliklerini vurguladı. Ancak bir güvenilirlik sorunu daha da var, dedi.

  “Şimdi gelecek adım, insanlara gerçeği söylediğimize nasıl ikna edebileceğimizdir,” dedi Witlox. “Sürekli bir iletişim kurmamız gerekiyor ve umarım insanları yaptığımız açıklamaların da gerçek olduğuna ikna edebiliriz.”

  Sonuçta, merkez bankası yetkilileri genellikle ekonomistlerdir, pazarlama uzmanları değil, ve teknik yanıtlar sadece bir süre kadar işe yarayabilir. Belçika bankası KBC’nin baş inovasyon sorumlusu Erik Luts, CBDC’lerin işlemesi için insanların onlara güvenmeleri gerektiğini söyledi ve bu, destekçilerin sadece ayrıntılar üzerinde tartışmakla sınırlı olmamasını, dürüst niyetlerini ikna etmelerini gerektirir.

  “Lokasyonunuzun izlenmediğini ve bunu denetimler ve ne olursa olsun kanıtlarla kanıtlayabileceğimizi insanlara temin edebiliriz, ancak sistem dışındaki insanlar bunun hakkında konuşmaya ve sosyal medyada birbirlerini ikna etmeye başlarsa… o zaman bu büyük bir darbe olur,” dedi Luts ve büyük hükümet karşıtlarının “dünyanın yılan insanlar tarafından yönetildiğine inanan bir grup insan olmadığını – bu mainstream bir hareket.”

  De Graaff’ın endişeleri muhtemelen aşırı bir temsil olabilir, ancak birçok diğer AB milletvekilinin karşıtlık ve ilgisizlik arasında değişen negatif görüşlere sahip olduğu görülüyor. Avrupa Parlamentosu’ndaki bir Pazartesi tartışmasında, parlamentonun iki büyük partisinden temsilciler olan Markus Ferber ve Joachim Schuster, CBDC’nin ne amaçla olduğunu tekrar sordular.

  Belki de bu şüpki, ECB’nin herhangi bir karar almada önce gizlilik kontrollerini belirleyecek yasalar üzerinde yavaşlamasını talep etmelerine neden olan şeydir.

  McGuinness, yasanın yeni bir parlamento ve yeni bir komisyon olana kadar bitirilmemesi gerektiğini önerdi, bu da en azından Kasım 2024’e kadar beklemesi gerekeceği anlamına gelir.

  Bu muhtemelen AB yasalarının genellikle düşünülüp sonuçlandırılması yıllar aldığı için pragmatik bir görüş olabilir. Ayrıca, bu, dijital euro planlarının Haziran 2024 AB seçimleri öncesinde politik bir oyuncağın bir oyuncağı olarak değil, sakin ve teknokratik bir şekilde ele alındığında en iyi umut olduğu politik bir farkındalık olabilir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz