Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Fransa, Kripto Dahil Finfluencerlar İçin Bir Sertifika Başlatıyor.

  Published on:

  Mevcut baskılar altında, bloglarında yatırım ürünlerini tanıtarak “finfluencer” olarak adlandırılan kişilere yönelik olarak, Fransa onları resmen lisanslamaya bir adım atıyor. Ülke, bağımsız bir Sorumlu Etki Sertifikası tanıtıyor.

  7 Eylül’de açığa çıkan bilgilere göre, iki Fransız düzenleyici kuruluşu olan Autorité des Marchés Financiers (AMF) ve Autorité de Régulation Professionnelle de la Publicité (ARPP), finans sektöründeki etkileyiciler için bir eğitim modülü oluşturdu.

  “Sorumlu Etki Sertifikası,” ARPP tarafından ilk kez 2021 yılında tanıtıldığından bu yana mevcut. Şu ana kadar 1.000’den fazla Fransız etkileyici bunu almış durumda. Şimdi Sertifika, finans etkileyicileri için özel bir kurs içerecek ve hisse senetleri, tahviller, ETF’ler, fonlar, türevler ve hatta şarap gibi yatırım ürünlerini tanıtan reklamları içerecek. Kripto varlıkları da duyuruda yer alıyor.

  Sorumlu Etki Sertifikası’nı Finans Reklamcılığında geçmek için, 25 çoktan seçmeli soruya en az %75 doğru cevap almak gerekecek. Sertifika, zorunlu bir yasal belge statüsü taşımasa da, ARPP, uyumsuz etkileyicilerden sertifikayı geri çekebilecek. Dahası, Sorumlu Etki Sertifikası’nı almak için önce ARPP tarafından tüm etkileyiciler için geliştirilen “genel Sertifika”yı almak gerekecek.

  Mayıs 2023’te Fransız Senatosu, kayıtlı kripto şirketlerinin sosyal medya etkileyicilerini reklam ve tanıtım amaçları için işe almasına izin veren bir düzenlemeyi kabul etti. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ta düzenleyiciler, etkileyicilere yönelik tanıtımlarının bir suç olabileceği konusunda uyarıda bulunurken, suçlu bulunmaları durumunda iki yıl hapis cezası, sınırsız bir para cezası veya her ikisiyle cezalandırılabileceğini belirtti. Avrupa Tüketici Organizasyonu ise etkileyiciler için kripto reklamının tamamen yasaklanmasını savunuyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz