Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Shenzhen, Çin, Yeni CBDC Hediyesi Hazırlıyor.

  Published on:

  Çin’in Shenzhen şehri, yaklaşan spor etkinliklerinde Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olan dijital yuanı sergileme planları yapıyor ve yeni bir dijital yuan çekilişine hazırlanıyor.

  Shanghai Securities News’e göre, şehir, dijital yuan tokenleri olan e-CNY’yi yaklaşık 50.000 vatandaşa dağıtmayı planlıyor. Dağıtım işlemi, sanal “kırmızı zarflar” içinde gerçekleştirilecek (Çin kültüründe kırmızı renk uğurlu olarak kabul edilir).

  Çekilişe katılmak isteyen vatandaşların çevrimiçi olarak kaydolmaları ve CBDC cüzdanlarını açmaları veya mevcut hale getirmeleri gerekecek.

  Şehir, bu çekilişle yaklaşık 1,4 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıtmayı hedefliyor. Ayrıca, Ekim 2020 ve Nisan 2022’de benzer miktarlarda CBDC tokeni dağıttı.

  Ancak Shenzhen, e-CNY’nin benimsenmesini spor stadyumları, sinema salonları ve turistik tesislerin kullanımını artırmaya yönelik çabalarla birleştirmeyi planlıyor. Bu nedenle, yalnızca spor etkinlikleri, tiyatrolar, sergiler ve benzeri yerlerde kullanılabilen dijital yuan madeni paraları ve indirim kuponları dağıtabilir.

  Çin, şimdiye kadar dijital yuanın seyircili spor sektöründeki benimsenmesini uluslararası etkinliklere odaklandırmıştır. Bu etkinlikler arasında 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve bu yıl Chengdu’da düzenlenen Universiade (Dünya Üniversite Oyunları) yer almaktadır.

  Şimdiye kadar gerçekleşen en büyük uluslararası dijital yuan gösterisi 23 Eylül’de Hangzhou’daki Asya Oyunları’nda başlayacak. Seyircilere, Asya Oyunları için bilet satın almak için CBDC tokenlarını kullanma olanağı tanınmıştır. Hangzhou ve çevresindeki ulaşım ağları artık e-CNY ödemelerini kabul etmektedir.

  Shenzhen, Çin, CBDC’nin Benimsenmesinde Atılım Bekliyor


  Ayrıca, seyirci bölgelerinde ve arenalarda satıcılar da ziyaretçilerin e-CNY kullanarak ödeme yapmalarına izin verecek ve etkinlik boyunca özel hatıra “hard” (çevrimdışı) CBDC cüzdanları dağıtılacak.

  Shenzhen’in planları, yerel spor etkinlikleri gibi Ulusal Eskrim Şampiyonası gibi yerel spor etkinliklerinde dijital yuanın tanıtılmasına odaklanma niyetini gösteriyor gibi görünüyor. Şehirde düzenlenen diğer uluslararası spor etkinlikleri de muhtemelen e-CNY kullanımını artırmak için bir fırsat olarak değerlendirilecektir; örneğin Kasım ayındaki Badminton Dünya Federasyonu Çin Ustaları.

  2024’ün başlarında düzenlenmesi planlanan Çin Kupası Uluslararası Yarışı gibi bir yelken etkinliği, şehre dijital yuanı sergileme şansı sunacaktır.

  Shenzhen, spor ve eğlence mekanları için “tek tıklamayla rezervasyon platformu” olan iShenzhen’i yakın zamanda başlatmıştır ve daha fazla CBDC temalı seçenek geliştirmek için çalışabilir.

  Temmuz ayında Shenzhen yetkilileri, şehirde 36 milyon CBDC cüzdanının açıldığını ve 2,1 milyondan fazla tüccarın artık e-CNY ödemelerini kabul ettiğini belirtti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz