Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Brezilya, Borçluların Dijital Varlıklarını Korumaya Yönelik Tasarıyı Tartışıyor.

  Published on:

  Brezilyalı milletvekilleri, kripto paraların ticarette bir varlık olarak kabul edilmesinin ardından borçluların koruma altına aldığı varlıklar listesine eklemek için adım atmış durumda.

  Son aylarda Brezilya, borçluların varlıklarına el koyma pratiğini azaltmak ve alacaklılarla anlaşma sağlamak amacıyla önemli değişiklikler yapmıştır.

  Başlangıçta 4.420/2021 sayılı yasa tasarısı, dijital varlıkları içermemekteydi, ancak ayrı bir girişimle bu varlık sınıfını koruma altına alınacaklar listesine eklemeyi hedeflemektedir.

  Ülke, özellikle borç tahsilat süreçleri ve her iki tarafın haklarını değiştirmek istediği Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklik yapmayı planlamaktadır. Önerilen değişiklik, borçluların alacaklıların taleplerine karşı 40 asgari ücret tutarında finansal bir koruma sağlayacaktır.

  15 Eylül’de Milletvekili Felipe Francischini, Milletvekili Fernando Marangoni’nin önerisi üzerine dijital varlıkların koruma altına alındığı varlık sınıfına dahil edilmesi anlaşmasını duyurdu.

  Francischini şunları söyledi: “Günümüzde, geleneksel tasarruf hesaplarının diğer finansal yatırım seçeneklerine kıyasla popülerliğini kaybetmesiyle birlikte insanların yatırım davranışları değişti.”

  Bu son gelişme, ülkenin Merkez Bankası tarafından dijital varlıkları ve ihraç eden firmaları düzenlemek için verilen direktifin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

  Yasa, Güney Amerika’da web3 için gelişen bir pazar haline geldiğinden ülkede dijital varlık çerçevesini başlattı.

  Brezilya’nın kripto yanlısı duruşu meyve veriyor 

  Son yıllarda Brezilya, sektöre olumlu bir yaklaşım sergileyerek ülkede blockchain tabanlı şirketlerin artışına ve kripto varlıkların giderek daha fazla benimsenmesine neden oldu.

  Federal Gelir Servisi’ne göre, Brezilya’da yaklaşık olarak 3.2 milyon kripto kullanıcısı bulunuyor ve 89.000’den fazla işletme kripto varlıkları kullanıyor. Ayrıca ülke, dünya genelinde kripto para farkındalığı istatistiklerinde üst sıralarda yer alıyor.

  Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük sanal varlık borsalarından biri olan Mercado Bitcoin’e ev sahipliği yapmakta ve Crypto.com, Coinbase gibi şirketlere lisanslar vermektedir.

  Coinbase, kısa bir süre önce Brezilya’yı yabancı ülkeler arasında dostça ve belirli düzenlemeler nedeniyle çekici bir yatırım hedefi olarak gördüğü ülkeler listesine ekledi.

  Ancak olumlu gelişmelere rağmen, politika gözlemcileri, yurtdışında bulunan kripto paralara uygulanan vergilerin artırılmasının ülkenin büyümesi üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini belirtiyor. Nijerya ve diğer ülkelerde sanal varlıklara yönelik vergi düzenlemelerinin artırılması, birçok kişi tarafından kripto para birimlerini desteklemenin etkisi olarak algılanıyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz