Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Filipinler SEC, Kripto Uygulama Çabalarını Güçlendirmek İçin Uluslararası Kuruluşlarla İşbirliği Yapıyor.

  Published on:

  Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlıklarla ilgili bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı ve yasa dışı kripto işlemlerine karışan kötü niyetli aktörleri engellemeyi hedefliyor.

  Bu amaç doğrultusunda, SEC, Amerika Birleşik Devletleri SEC ve Asya Kalkınma Bankası (ADB) ile işbirliği yaparak Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonu Örgütü (IOSCO) Çalıştayı ve Soruşturma Uygulama Eğitimi Çalıştayı’nı düzenliyor. Bu çalıştaylar, dijital varlık alanında uluslararası işbirliğini artırmak ve düzenleme konusunda daha etkili bir yaklaşım geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

  Eğitim programına katılanlar, kuruluşun yeteneklerini geliştirerek, dijital varlıklardan yararlanan herkesi de içeren halkı tüm mali dolandırıcılık şirketlerine karşı koruma görevini ilerletiyorlar.

  Filipinler SEC, bir basın açıklamasında, piyasa manipülasyonlarını, piyasa dışı dolandırıcılığı, içeriden bilgi sahibi kişilerin ticaretini ve kripto dolandırıcılığı gibi örnekleri vererek, bu tür faaliyetlerin 18 Ağustos’ta IOSCO Çok Taraflı Mutabakat Zaptı’nı (MMOU) kolaylaştırdığını belirtti.

  Sınır ötesi ortaklıklar 

  SEC Başkanı Emilio B. Aquino, ABD SEC’i, ADB’yi ve diğer Filipin kuruluşlarını övdü ve öğrenilen becerilerin, halkı geleneksel ve yeni finansal dolandırıcılık planlarından korurken onlara rehberlik edeceğini vurguladı.

  Aquino şunları ekledi: “Yeni teknolojiler ortaya çıktıkça, dolandırıcılar da tekniklerini daha da gelişmiş ve sofistike hale getiriyorlar. Bu nedenle SEC, dolandırıcılığı engelleme konusunda her zaman bir adım önde olmamızı sağlamak için soruşturma ve uygulama yeteneklerini sürekli olarak geliştirmelidir.”

  ABD SEC yetkilileri, Uluslararası İlişkiler Ofisi (OIA) Operasyon Direktör Yardımcısı Paul Gumagay, Şube Şefi Tom Swiers ve Miami Bölge Ofisi Direktör Yardımcısı Glenn Gordon dahil olmak üzere, dava açma ve suç işlendiği iddia edilen kişilerle ilgili soruşturmalar konusundaki deneyimlerini paylaşarak önemli katkılarda bulundular.

  Aquino liderliğindeki paydaşlar, yatırımcıları korumak amacıyla daha fazla yetki vermek üzere mevzuat taslağı hazırlama çabalarını desteklemek için Filipin yasama meclisi toplantısına bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiler.

  Dijital varlıkların gelişen doğası göz önüne alındığında, paydaşlar bilgi paylaşımının her zaman kötü niyetli aktörlerden önce olması gerektiğine dikkat çektiler.

  Filipinler, dijital varlıklarla ilgili düzenlemeleri güçlendiren birçok başka ülke gibi hareket ediyor. Bazı gözlemciler, hükümetin bu tutumunun sektöre destek olmayabileceğini düşünseler de, Filipinler dijital varlıkları benimsemeye devam ederek geleneksel sorunları çözmek için temel teknolojiyi kullanan birçok vatandaşa ev sahipliği yapmaktadır. SEC, düzenlemeler konusundaki belirsizliğe rağmen kapının açık olduğunu ve insanları koruma amacı güttüğünü belirtmektedir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz