Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Çin Bankaları ve Firmaları Dijital Yuan Akıllı Sözleşme İlerlemesini Sağlıyor.

  Published on:

  Finans ve sanayi sektörleri merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) gelişimini yakından takip ederken, Çin’deki bankalar ve işletmeler dijital yuan destekli akıllı sözleşmelerin kullanımını artırmayı amaçlıyor.

  Securities Times tarafından bildirildiğine göre, Çin Posta Tasarruf Bankası, ülkenin ilk “ön ödeme ürününü” resmi olarak piyasaya sürerek dijital yuan akıllı sözleşmelerinden faydalanmayı hedefliyor.

  Diğer birçok CBDC projesinin aksine, e-CNY blockchain tabanlı değil, merkezi BT çözümlerini kullanıyor ve bu çözümler tamamen Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından kontrol ediliyor. Ancak PBoC, e-CNY projesine Bitcoin, kripto ve blockchain alanındaki teknolojik gelişmeleri entegre etmek istiyor.

  Bu entegrasyonun bir parçası olarak akıllı sözleme teknolojisi önemli bir rol oynuyor. Çinli ekonomi düşünürleri, bu teknolojinin finansman ve yerel yönetim harcamaları gibi iş alanlarında faydalı olabileceğine inanıyorlar.

  Çin Posta Tasarruf Bankası’nın platformu, inşaat, nakliye ve ağır makine odaklı bir iş grubu olan China Fangyuan ile birlikte geliştirildi ve Wuka adını verdikleri bu platformun tüccarlara çeşitli iş yetenekleri sunabileceğini belirtiyorlar, bu da kart basımı, proje denetimi, pazarlama ve yönetimi içeriyor.

  Bu girişim aynı zamanda “ön ödeme alanında” dijital RMB kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Ön ödeme anlaşmaları, satıcıların özel veya kişiselleştirilmiş ürün veya hizmetler sunmak için sıkça kullandığı bir alanı kapsar.

  Dünya genelinde birçok banka, akıllı sözleşme teknolojisinin kullanımına daha fazla ilgi göstermektedir. Ancak Çin’deki devlet tarafından işletilen kuruluşlar, bu teknolojiyi dijital yuan projesine entegre etmeye çalışmaktadır. Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), gelecekte “dijital [yuan destekli] finansal hizmetlerle uyumlu olan tüm ödemelere dayalı sözleşmelerin dijital ekonomide değerli olacağını” belirtti ve özellikle “güvenin zayıf olduğu ve sözleşme ihlallerinin sıkça yaşandığı durumlarda” dijital yuan akıllı sözleşmelerinin kullanışlı olacağını ekledi.

  e-CNY ve Akıllı Sözleşmeler: Çin Dijital Yuanı için Yeni Zemin mi?

  ICBC (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası), e-CNY akıllı sözleşmelerinin “sözleşmelerin etkili bir şekilde uygulanmasını ve otomatik olarak yerine getirilmesini sağlayacağını” belirtti.

  ICBC, CBDC’nin akıllı sözleşmelerle kullanılmasının mantıklı olduğunu savunuyor çünkü bu, “kredi notunun ticari bir kuruluşun ticari kredisinden Çin Halk Bankası’nın ulusal kredi itibarına yükseltilmesi” anlamına geliyor. Bu da iş sektörleri arasında karşılıklı tanıma ve işbirliğini mümkün kılabilir.

  Ayrıca, PBoC (Çin Halk Bankası), perakende düzeyinde e-CNY ile ilgili uluslararası ilgiyi çekmeyi umuyor. Bu amaçla, 19. Asya Oyunları’nda dijital yuanın nasıl kullanılacağını göstermek için çeşitli deneyim stantları işleten kuruluşlar arasında ICBC de bulunuyor. Oyunlarda yer alan seyircilere, sporculara ve antrenörlere, oyun salonları ve etrafındaki bu deneyim stantlarında dijital yuan kullanımını gösterme fırsatı sunulacak. Oyunlar 21 Eylül’de Hangzhou’da başlamıştır.

  Bu arada yurt içi seyirciler de parayı bilet satın almak ve etkinlik mekanlarına toplu taşıma yolculukları için ödeme yapmak için kullanmaya teşvik edildi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz