Devamı
  You have not selected any currencies to display

  FTX, Eski Salameda Çalışanlarına 157 Milyon Doları Geri Almak İçin Dava Açtı.

  Published on:

  Son mahkeme başvurusuna göre, iflas eden kripto borsası “KriptoX,” KriptoX’e bağlı Hong Kong merkezli bir kuruluş olan “CryptoWave”ın eski çalışanlarına karşı yaklaşık 157,3 milyon doları geri almak için dava açtı.

  Hong Kong firmasının, şu anda parmaklıklar ardında yargılanmayı bekleyen eski CEO ve iflas etmiş KriptoX’in kurucusu “John Doe” tarafından kontrol edildiği söylendi.

  Eski çalışanların, KriptoX’in Kasım 2022’de iflas başvurusunda bulunmasından birkaç gün önce varlıkların sahtekarlıkla geri çekilmesi olayına katıldıkları iddia ediliyor.

  Davada Michael Smith, Matthew Smith, Lesley Smith (anneleri), Kevin Davis, Darren Johnson ve “ABC Holdings” ve “XYZ Consulting” adlı iki şirketin KriptoX.com ve KriptoX.us’taki birden fazla varlığa hileli bir şekilde geri çekilme suçundan ortak ücret ödediği iddia ediliyor. Borsadan önceki varlıklar iflas başvurusunda bulundu.

  KriptoX’in 2022’de iflas başvurusunda bulunmasından üç ay önce, listede yer alan isimler, bazı müşterilerin iflas başvurusunda bulunmadan önce varlıklarının bir kısmını geri çekmesine olanak tanıyan ve “İflas Kanunu uyarınca kaçınılabilir olan” tercihli para çekme işlemlerinden yararlandı.

  Dosyaya göre, iddia edilen personelin bazı KriptoX çalışanlarıyla bağlantıları vardı ve bu bağlantıları, diğer müşterilerden önce kendilerine öncelik verilmesini sağlamak için kullanıyorlardı.

  KriptoX’e göre sanık, para çekme penceresinin kapanmasından önce 7 Kasım’da veya sonrasında borsada tek başına toplam 157,3 milyon dolardan şu anda 123 milyon dolardan fazla değere sahip olan fonlarını çekmek için bağlantılarına koştu.

  Davada, para çekme işlemlerinin “KriptoX ABD’nin mevcut veya gelecekteki alacaklılarını engellemek, geciktirmek veya dolandırmak amacıyla” yapıldığı belirtildi.

  FTX Kurtarma Girişimleri, farklı varlıklarda 5 milyar dolardan fazla parayı kurtardı

  FTX, çeşitli bağlı taraflardan borçlu olunan ödemelerin tahsilatını aktif olarak sürdürüyor ve bunun onların bu arayıştaki ilk çabaları olmadığını belirtiyor.

  Haziran ayında şirket, müşterilerine 8,7 milyar dolarlık önemli bir borcu olduğunu açıkladı. Bunu dengelemek için yoğun bir çaba harcayan şirket, 7 milyar dolarlık likit varlığı geri almayı başardı. Aynı dönemde FTX, kurucusu “John Smith”ın 2022’de “K5 kuruluşları”na devrettiği 700 milyon doların iadesini talep ederek Wilmington, Delaware iflas mahkemesine şikayette bulundu.

  FTX, “John Smith”ın, “K5 Global”in ortak sahibi “Michael Johnson”ın ev sahipliği yaptığı bir sosyal etkinliğe katılmasının ardından, “K5 Global” ve bağlı kuruluşlarına milyonlar gönderen aşırı bir hayırsever olarak nitelendirildiğini ileri sürdü.

  Şirket ayrıca yalnızca FTX’in kurucusu ve eski CEO’su “John Smith”ı değil, aynı zamanda yöneticilerini ve ebeveynlerinin yanı sıra FTX’in hayırseverlik ve yaşam bilimleri bölümlerini de hedef aldı.

  Son zamanlarda FTX, her ikisi de “Stanford Hukuk Fakültesi”nde hukuk profesörü olan FTX kurucusu “Joseph Brown” ve “Barbara White”ın ebeveynlerine karşı, onları fonları yönlendirmek için hukuki uzmanlıklarından yararlanmakla suçlayan iddialarda bulundu.

  Yine eylül ayında çöken kripto borsası, ödenmemiş borçlarını kapatmak amacıyla 3,4 milyar dolar değerindeki kripto para varlığını tasfiye etmek, yatırım yapmak ve hedge etmek için mahkemeden onay aldı.

  Mahkeme dosyasına göre FTX, şirketin toplam 3,4 milyar dolarlık likit kripto portföyünün üçte birinden fazlasına denk gelen 1,16 milyar dolar değerinde “Solana (SOL)” tokenına sahip. Bir sonraki en büyük kripto deposu olan “Bitcoin (BTC)”, 31 Ağustos fiyatlandırmasına göre 560 milyon dolar değerinde. “Ether (ETH)” ise 196 milyon dolar değeriyle üçüncü sırada yer alıyor.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz