Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Hong Kong, JPEX Skandalının Ardından Kripto Lisansı Başvuru Sahiplerinin Listesini Açıklayacak.

  Published on:

  Hong Kong’un finansal düzenleyicisi Pazartesi günü, Çin topraklarında faaliyet göstermek için lisans başvurusu yapan kripto para ticaret firmalarının listesini JPEX skandalı sonrasında açıklayacağını doğruladı.

  Yerel haberlere göre, SFC CEO’su Julia Leung Fung-yee, basın toplantısında SFC’nin halkın talebi üzerine bu listeyi açıklayacağını ifade etti.

  Leung, “Başvuru sahibi olmak, şirketlerin SFC düzenlemelerine tam olarak uyduğu anlamına gelmez” diye ekledi.

  Hong Kong merkezli lisanssız kripto borsası JPEX, müşterilerini dolandırdı ve iddiaya göre 1.600’den fazla yatırımcının yaklaşık 1,43 milyar HK$ (182 milyon ABD Doları) kaybına neden oldu. Bu, Hong Kong tarihindeki en büyük dolandırıcılık vakası olarak kayıtlara geçti ve Hong Kong’un küresel kripto merkezi olma çabalarında sorunlara yol açtı.

  Düzenleyici ayrıca, Ağustos 2023 itibarıyla yalnızca iki dijital varlık alım satım platformunun SFC’den lisans aldığını bildirdi. OSL Digital Securities Limited ve Hash Blockchain Limited, düzenleyicinin yeni kripto kurallarını uygulamaya koymasından bu yana Hong Kong’da perakende müşterilere hizmet vermek için onay aldılar.

  SFC’nin bir gözlemcisi, “Dört şirket daha lisans başvurusunda bulundu: HKVAX, HKBitEx, Hong Kong BGE Limited ve Victory Securities” dedi.

  SFC, 13 Eylül’de JPEX’in bölgede lisanssız faaliyet gösterdiğini tespit etti. Platform kısa bir süre sonra alım satım hizmetlerini askıya aldı ve para çekmeye çalışan müşterilere yüksek ücretler uyguladı. Rapora göre, 23 Eylül itibarıyla mağdur sayısı 2.305’e yükseldi.

  SFC Yatırımcı Eğitimine Vurgu Yapıyor

  Pazartesi günü yapılan bir açıklamada, düzenleyici kurum, SFC lisanslı sanal varlık alım satım platformlarının (VATP’ler) yatırımcıların çıkarlarını korumak amacıyla çeşitli önlemlere tabi olduğunu belirtti. Bu önlemler, varlıkların güvenli bir şekilde saklanmasını ve piyasa manipülasyonunun önlenmesini içermektedir.

  Ayrıca, SFC lisanslı VATP’lerin perakende yatırımcılara hizmet verme yetkisine sahip olabilmeleri için, SFC’nin işe alım sürecinde uygunluğun sağlanmasını, gelişmiş token durum tespiti, kabul kriterleri ve açıklamalar gibi sıkı gereklilikleri yerine getirmeleri gerektiği ifade edildi.

  Düzenleyici kurum ayrıca, kayıt dışı veya düzenlemeye tabi olmayan kripto işletmelerini tespit etmeye yardımcı olmak amacıyla “şüpheli VATP’lerin” bir listesini tutacağını ve gerektiğinde bu vakaları polise bildireceğini duyurdu.

  SFC, halkı dolandırıcılık ve sahtekarlık konularında bilgilendirmek amacıyla Yatırımcı ve Finansal Eğitim Konseyi (IFEC) ile birlikte halka açık bir kampanya başlatmayı planladığını da ifade etti. Bu kampanya, kitlesel medya, sosyal medya ve eğitim görüşmeleri gibi farklı yöntemlerle yatırımcıların eğitimini artırmayı hedefliyor ve halkın sanal varlıklarla ilişkili riskleri ve potansiyel sahtekarlığı daha iyi anlamasına yardımcı olacak.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz