Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Dolandırıcı 100 Milyon Dolarlık Kripto Ponzi Planı İçin 12 Yıl Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya.

  Published on:

  Büyük kripto tabanlı piramit planı AirBit Club’ın kurucu ortağı Pablo Renato Rodriguez, ABD Bölge Yargıcı George B. Daniels tarafından 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  ABD’nin New York Güney Bölgesi Başsavcılığı Salı günü yaptığı açıklamada, Rodriguez ve aralarında Gutemberg Dos Santos’un da bulunduğu suç ortaklarının, şüphelenmeyen yatırımcıları kripto para madenciliği ve ticareti yoluyla garantili kar vaatleriyle çeken bir plan olan AirBit Club’ı düzenlediğini duyurdu.

  Toplamda Rodriguez, yatırımcılardan yaklaşık 100 milyon doları dolandırmaktan suçlu bulundu.

  Kulüp ‘üyeliklerinin’ satışı

  Plan kapsamında yatırımcılar, günlük karlar vaat edilerek nakit yatırımlarla “üyelikler” satın almaya teşvik edildi.

  Programın kurucuları, destekçileri ve işbirlikçileri, onu çok düzeyli pazarlama (MLM) kulübü olarak tanıttılar ve insanları kripto faaliyetleriyle kazanç elde etmeye teşvik ettiler.

  Ancak gerçekte hiçbir kripto madenciliği veya ticareti gerçekleşmedi ve suçlu kişiler paraları kişisel kazançları için kullandılar.

  Suçlu kişiler, bireyleri AirBit Club üyeliği satın almaya ikna etmek için dünya genelinde etkinlikler ve sunumlar düzenledi ve mağdurlar para çekmeye çalıştıklarında gecikme, gizli ücretler ve bahanelerle karşılaştılar.

  Planın liderleri, yasadışı gelirlerini gizlemek için çeşitli taktikler kullandılar, bunlar arasında banka hesapları üzerinden para aklama ve Kaliforniya’da lisanslı bir avukat olan Scott Hughes tarafından yönetilen bir avukat güven hesabı bulunuyordu.

  Suçlu kişilere, yaklaşık 100 milyon dolarlık dolandırıcılık gelirlerini kaybetmeleri emredildi. Bu gelirler arasında Bitcoin (BTC), ABD doları ve gayrimenkul gibi varlıklar da bulunuyordu.

  ABD Başsavcısı Damian Williams, Rodriguez’in aldığı cezanın, kripto ile dolandırıcılık yapanlara bir uyarı niteliği taşıdığını belirtti.

  İlk defa değil

  Özellikle, Rodriguez ve Dos Santos daha önce Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Vizinova adı verilen bir başka piramit yatırım planı nedeniyle dava edilmiş ve 1,7 milyon dolarlık tazminat ve para cezası ödemek zorunda kalmışlardı.

  Lisanslı bir avukat olarak Hughes, her iki programla ilgili olumsuz bilgilerin internetten kaldırılmasına yardımcı olarak Rodriguez ve Dos Santos’un yatırımcıları ikinci kez dolandırmaya devam etmelerine izin verdi.

  Dos Santos, Hughes, Cecilia Millan ve Karina Sandalyez, elektronik dolandırıcılık komplosu, kara para aklama komplosu ve banka dolandırıcılığı komplosu gibi suçlamaları kabul etti.

  Rodriguez’in 65 milyon dolarlık ceza ödemesine ve çeşitli mülk ve varlıklardan feragat etmesine karar verildi, ve şu anda cezasının verilmesini bekliyorlar.

  ABD Başsavcısı Damian Williams, bu olayın kripto para birimleri ile dolandırıcılık yapmaya çalışanların caydırılması için bir örnek teşkil ettiğini belirterek, “Rodriguez, kripto para birimleriyle ilgili sahte vaatlerle başkalarını dolandırma eğiliminde olan bireylerin son örneklerinden biri ve bugünkü ceza, bu tür dolandırıcılıklara girişmeye düşünen herkesi caydırmalıdır.” dedi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz