Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Texas Eyaleti Bitcoin Madenciliğinde Lider, ABD’nin Hash Oranının %28,5’ine Ev Sahipliği Yapıyor

  Published on:

  ABD’nin Teksas eyaleti, kripto para madenciliği için önemli bir merkez haline geldi ve Temmuz 2023 itibarıyla ABD’deki toplam madencilik hashrate’in %28,50’sini oluşturuyor.

  Kuzey Amerika’nın en büyük ve dünyanın beşinci büyük madencilik havuzu olan Foundry’nin verilerine göre Teksas, Bitcoin’in toplam hashrate’indeki lider konumunu koruyor ve ABD’deki “kripto sermayesi” olarak kendini konumlandırıyor. Foundry madencilik stratejisinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Kevin Zhang, Teksas’taki hashrate oranının raporlarda belirtilenden daha yüksek olduğunu ifade ediyor.

  Diğer yandan, madenci dostu eyaletler arasında yer alan Georgia gibi eyaletler, rekabetçi elektrik fiyatları ve yenilenebilir enerji kaynaklarına erişim sunmalarına rağmen, ABD’deki madencilik hashrate oranlarında son iki yılda düşüş yaşandı. Bu raporlara göre, Teksas’taki madencilik faaliyetlerindeki büyüme, ABD’deki toplam hashrate’deki artışın kaynağı olarak gösteriliyor.

  New York eyaleti de hashrate oranının 2021’deki %9,53’ten %8,75’e düştüğünü gördü. Ancak New Hampshire ve Pennsylvania gibi eyaletler, ABD’deki madencilik hashrate’inde önemli bir artış kaydetti.

  Negatif Fiyatlandırmada Ani Yükseliş

  Raporda ayrıca son on yılda negatif fiyatlandırmada bir artış yaşandığına da vurgu yapıldı. Araştırmacılar, negatif fiyat artışının 2022 yılında ülkedeki toptan satış pazarlarının tüm saatlerinin %6’sından fazlasını oluşturduğunu belirtti. Dahası, bu negatif fiyatlı enerji kaynağının Teksas’ta artma potansiyeli olduğu ve bu durumun Bitcoin madencileri için ideal bir durum olabileceği ifade edildi.

  Bitcoin madencilik mühendisi Brandon Arvanaghi, bu durumu “kazan-kazan” bir durum olarak değerlendirdi. “Yapmanız gereken tek şey, madencilere, o saatte Bitcoin madenciliği yapmaları için normalden biraz daha fazla ödeme yapmak” dedi.

  Son zamanlarda, Bitcoin madenciliği ve veri merkezi işleten Riot Platforms, şirketin benzersiz güç stratejisinin faydalarını gösterdiği için Ağustos 2023’ü bir “dönüm noktası” olarak kabul etti. Riot CEO’su Jason Les, “Riot, Ağustos ayında Güç ve Talep Yanıt Kredileri alanında toplam 31,7 milyon dolarlık yeni bir aylık rekor elde etti; bu, 2022’de alınan tüm Kredilerin toplamını aştı” dedi. “Bu kredilerin etkisi, Riot’un Bitcoin madenciliği maliyetini önemli ölçüde azaltıyor ve Riot’u sektördeki en düşük maliyetli Bitcoin üreticilerinden biri haline getiriyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz