Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Tokenize Edilmiş Gerçek Dünya Varlıkları (RWA): Şu Anda Neredeler?

  Published on:

  Dünyada para kadar titizlikle incelenen bir şey yoktur. Para, her şeyin değerini ileten bilgileri ilettiği için böyle olmaması mümkün mü? Ve tüm ekonomik faaliyetler, eğer doğru bir şekilde yapılıyorsa, bu kayıt tutmadan kaynaklanır.

  Bitcoin 2009’da başladığında, bu bilginin nasıl yönetildiğine ve transfer edildiğine dair yeni bir kapı, yeni bir bakış açısı açtı. Daha doğrusu, blockchain teknolojisi bunu yaptı. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i hükümetlerden ve merkez bankalarından bağımsız ve özgür bir şekilde gördü, ancak blockchain nötr bir araçtır.

  Bu, başka bir FinTech dalgasına – gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonuna (RWAs) – yol açabilecek bir şeydir. Bu tür tokenlar, blockchain varlıklarının tüm özelliklerine sahiptir – şeffaflık, verimlilik ve kendi kendine saklama – gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenmektedir.

  İnternet > Blockchain > Tokenizasyon
  Blockchain teknolojisi, Bitcoin’in yarı trilyon dolar değerinde dijital bir varlık haline gelmesi için gereken güveni oluşturmada kritik bir rol oynadı. Kriptografiyi zincirlenmiş veri bloklarıyla birleştirerek, her yeni blok öncekine bağlı olan bir yapıda, Bitcoin dijital kayıtların değiştirilemez hale getirilebileceği pioner bir kanıt olarak hizmet eder.

  Ve eğer gerçek dünya değeri güvenli bir şekilde dijital dünyaya getirilebiliyorsa, yeni bir çağın eşiğindeyiz demektir. Gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi (RWAs) çağı. Bir şey yasal olarak bir varlık olarak tanımlanabilirse, bu mantık bir ticari varlık olarak tokenleştirilebilir. Bu nedenle, RWA kapsamı gayrimenkul, sanat ve menkul kıymetlerden, borç enstrümanlarından, lüks mallardan ve sermaye artırma hisselerine kadar sınırsızdır.

  RWA tokenizasyonu, önceden sadece özel kuruluşlara ayrılmış olan küresel bir pazar için 7/24 ticaret kapıları açma açısından çığır açıcıdır. Üstelik, makineler veya emtialar gibi takas edilemeyen varlıklar bile sahiplik paylarıyla takas edilebilir hale getirilebilir. En önemlisi, RWA tokenizasyonu aracıları ortadan kaldırarak veya büyük ölçüde azaltarak sermaye akışının sürtünmesini azaltır.

  Ancak, değer kadar önemli bir şey hakkında “çığır açan” inovasyon genellikle temkinliliğin gerisine düşer. Dahası, tüm durumlarda aracılar kaldırılabilecek mi, bu da tokenleştirilmiş RWAların tüm amacını etkisiz hale getirir mi, belirsizdir. Bu nedenle, şu anda RWA tokenizasyonunun ve geleceğinin durumunu nasıl değerlendiriyoruz?

  Monetay İnovasyonun Momentumunu Ölçmek

  Blockchain teknolojisi hem yeni hem de devrimci bir teknolojidir. Kabul oranını ölçmenin bir yolu, yatırımcı ilgisine bakmaktır. Ancak bu genellikle dayanıklılığını göstermeyen heves balonlarına neden olur. Aynı jetonla, balonlar doğru bir şekilde çerçevelendiğinde başka bir gösterge olabilir.

  Bitcoin ortaya çıktıktan 14 yıl sonra, dünya nüfusunun %4,2’si olan 420 milyondan fazla insan, kripto varlıklarını tutarak blockchain teknolojisi ile etkileşimde bulunuyor. Bu yüzde iyi mi kötü mü? RWA tokenizasyon hızını ölçmek için bir referans noktasına nasıl bağlarız?

  Ekonomist Carlota Perez, teknolojik bozulmanın uzun vadeli dinamiklerini ölçmek için bir çerçeve geliştirdi. Bu “Perezian çerçevesi”, bir döngünün benimsenme aşamaları etrafında dönüyor:

  1. İnterrupton – Mevcut endüstrileri bozan yeni teknolojilerin ortaya çıkması.
  2. Installation – Ekonomi ve toplum, yeni teknoloji etrafında yeniden yapılandırılırken, yeni iş modelleri ve düzenleyici çerçevelerle birlikte.
  3. Bubble – Kurulum sırasında çılgınlık dönemi, yatırımcılar aşırı iyimser hale gelir, spekülasyon ve finansal balonlarla krize (balon patlamaları) ve durgunluğa yol açar.
  4. Synergy – Balon patlamasından sonraki toparlanma dönemi, hayatta kalan yatırımcıların yeni teknolojiyi daha verimli bir şekilde benimsemesini içerir.

  Altın aşamada, olgunluk, yeni teknolojinin toplumsal ve ekonomik dokuya tamamen entegre olduğu bir dönemi kapsar. Bu genellikle azalan getiri noktasına veya bir sonraki duraklama noktasına kadar veya bir sonraki büyük bozulmaya kadar birkaç on yıl sürer.

  Bu aşamaları okurken, hemen 1990’ların sonlarındaki dot-com balonunu hatırlayabilirsiniz, burada temel “kesinti” internetin kendisiydi, Bitcoin ve tokenizasyon için

  bir önkoşuldu.

  Ekim 2002’ye geldiğimizde, internet odaklı şirketleri temsil eden Nasdaq Composite, Mart 2000’deki zirvesinden %740 düştü. Perezian çerçevesini uygularsak, bir kesintiden (internet) bir sonrakine (blockchain) geçtik.

  Ayrıca, 2022’de Terra, Celsius ve FTX gibi iflasların ardı arkası kesilmeden, balon patlaması aşamasına ulaştık. Bu, risk sermayesi sermayesinin geri çekilmesi ile de açıkça görülüyor. PitchBook verilerine göre, 2023’ün ilk yarısında yalnızca 814 kripto işlemi gerçekleşti, 2022’de ise 1,862 işlem gerçekleşti.

  Dot-com balonunun patlamasını hatırlatır şekilde, bu sermaye kuraklığı, RWA tokenizasyonunun balon aşamasını bırakarak işbirliği aşamasına geçtiğini gösteriyor.

  RWA Tokenları: Merkezsizleşme ile Dayanıklılık


  Daha önce de belirtildiği gibi, tokenize edilmiş RWAlar sadece bir aracı olmadan bir varlığı güvenilir bir şekilde talep edilebilirse “kesinti” oluştururlar. Örneğin, bir çiftlik sahibi operasyonlarını genişletmek için bir jeton satın alır. Bu belirli tokenize edilmiş RWA, bir traktör gibi tarım ekipmanını temsil eder.

  Bu jeton belirli bir platformda bulunur. Çiftçi, bayi gibi bir aracı ile uğraşmak zorunda kalmayacağı için jeton/traktör için daha az öder. Ancak bu platform herhangi bir nedenle battığında ne olur?

  Platformu jeton veren platform olmadan, çiftçi jetonu nasıl geri alır veya traktörün sahipliğini gelecekte satmak istediğinde nasıl talep eder?

  Çözüm, Ethereum gibi büyük bir blockchain ağı üzerinde barındırılan akıllı sözleşmeler şeklinde gelir. Birçoğumuz, ABD Hazine’sinin para karıştırma servisi Tornado Cash’e yaptırım uygulandığını hatırlayabilir. Ancak yine de, bu yaptırıma rağmen, temel akıllı sözleşme, Infura/Alchemy tarafından sağlanan web arayüzü olmadan barındırılmaya devam etti.

  Sonuç olarak, RWA tokenizasyonu, web3 platformlarına olan güvene bağımlılığı olmadan erişilebilen, iptal edilemeyen ve kendi kendini yerine getiren akıllı sözleşmeler olarak hizmet eder. Bu, gayrimenkul dahil olmak üzere herhangi bir varlığı temsil eden gayrimenkullerde de gördük. RWA jetonları, anlaşmazlıkları merkezi olmayan anlaşmazlık çözücüler tarafından çözmek için akıllı sözleşme mantığını daha da genişletecektir.

  Tokenize Edilmiş RWAların Mevcut Manzarası


  Fiat para tokenleştiren olarak, stablecoinler RWA pazarını ittirdi, kripto paralar özel projeleri paraya dönüştürebilir veya nadir mallar olarak hizmet edebilir. Örneğin, Bitcoin dijital altını taklit eder. Öte yandan, NFT’ler e-kitaplar, albümler ve sanat eserleri için genel mülkiyet haklarını temsil eder. Genel RWA tokenizasyonu doğal bir adımdır.

  İlk dalgada, IoT (Nesnelerin İnterneti) gibi ek altyapı gerektirmeyen varlıklarla ilgilenecektir. Sonuçta, sert varlıklarının durumunu (konum/fiyat) blockchain ağlarına yayınlamak için gerçek zamanlı izleme entegre etmeleri gerekecektir.

  Bu teknolojinin en erken biçimi paket izleme ile mevcuttur. Bu nedenle, daha soyut RWAlar öncelikli olacaktır. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, bunların tanıdık hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal enstrümanlar olduğunu ima etmişti.

  Start-up’lar Tzero ve Securitze kendilerini deneyimli tokenizasyoncılar olarak kabul etmiştir. Benzer şekilde, Goldman Sachs’ın Dijital Varlık Platformu (DAP) Ocak ayında çevrimiçi oldu. Büyük ABD bankaları ve Büyük Teknoloji şirketleri, Canton adlı izin verilen bir blockchain ağı üzerinde tokenleştirilmiş ürünler inşa etmek için bir araya geldi.

  Digital Asset, Canton Network’ü geliştirdi ve ana DA yatırımcısı Goldman Sachs’tır. Şaşırtıcı bir şekilde, finansal kuruluşların dışında kalanlar da katıldı. Avrupa Yatırım Bankası (EIB), zaten ikinci Euro cinsinden dijital tahvilini Canton üzerinde ihraç etti.

  İzin verilmeyen ağlarda, tokenleştirilmiş tahviller ortalama %5,25 getiri ile 630,2 milyon dolarlık bir pazar oluşturuyor. Dikkat çeken bir şekilde, Alman teknoloji devi Siemens, bir yıl vadeli 60 milyon euro değerindeki ilk kurumsal dijital tahvilini çıkarmak için Polygon’ı kullandı.

  Bir RWA dApp, popüler kredi dApp AAVE’in bir uzantısı olarak 7 milyon dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahiptir. Söylemek gereksiz olsa da, bunlar hepsi milyar doların altındadır. Bu nedenle, küresel RWA pazarı için aralık şu anda oldukça spekülatiftir. Boston Consulting Group, on-chain RWA etkinliğinin 2030’a kadar 4 trilyon ila 16 trilyon dolar arasında ulaşacağını tahmin ediyor.

  Hisse senedi ticaretine odaklanmış Discord sunucuları aracılığıyla görülen perakende tüccar iletişiminin tokenize edilmiş RWAlara yol açma potansiyeli de bulunmaktadır. CySEC’e göre, perakende yatırımcıların yaklaşık %22’si ticaret fikirlerini sosyal medya platformlarından kaynaklıyor. Ayrıca, bu topluluklar yenilikçi fikirlerin yetiştiği bir ortam olarak hizmet eder, bu nedenle tokenize edilmiş RWAların perakende tüccarın bu yeni ‘evi’nde de ilgi görmesinin zor olduğunu görmek zor değil.

  Yakın gelecekte, küresel GSYİH’nın bir yüzdesi olarak, tokenize edilmiş pazar 2025 yılına kadar %2,5’e ulaşmalıdır, bunun büyük ölçüde ev sahibi sermaye ve tahvillerde gerçekleşmesi beklenmektedir. Gerçek benimseme, 2020’lerin sonlarında daha çeşitli “diğer tokenize edilebilir varlıklar” ile ortaya çıkacaktır.

  Blockchain ve kripto varlıklarının yanı sıra, geleneksel finansal araçları, opsiyon ticareti gibi anlamak da çok önemlidir, çünkü bunlar hala piyasa dinamiklerinde bir rol oynamaya devam ediyor. Tokenleştirilmiş varlıklarla olan birliktelikleri ve potansiyel sinerjileri incelemek, bu yeni finansal çeşitlendirme döneminin açılmasında ilginç bir araştırma ve yatırım alanı haline gelebilir.

  RWAların Nihai Hedefi: Turing-Tamamlayıcı Ekonomi


  Kripto kışının bıraktığı yatırım kuraklığı, kripto parayı benimseyen bankaların sona ermesi ve sermayenin daha pahalı hale gelmesine neden olan Fed’in faiz artırım döngüsü nedeniyle, küresel RWA pazarının öncü aşamasında hala bulunmaktayız.

  Ancak, akademik, sosyal, siyasi ve ekonomik sermayeyi birleştiren dünyanın önde gelen ağı olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), tokenizasyon konusunda tamamen uyumlu. RMIT Üniversitesi’nden prof. Jason Potts’a göre, RWA tokenizasyonunun nihai hedefi, “dijital bir dünyada gerçek dünya sosyal altyapısını çoğaltmaktır.”

  Agenda 2030 kapsamında, prof. Potts, fiziksel ve dijital ekonomiyi sorunsuz bir şekilde birleştiren bir “hesaplanabilir ekonomiye” doğru akıcı bir ticaret biçimi öngörüyor. Bu, tokenleştirilmiş bulmacanın son dişi. Dünyadaki tüm varlıklar tokenleştirilirse ve herkesin erişim sağlayabileceği bir genel defterde bulunursa, bu bir “turing-tamamlayıcı ekonomi”yi mümkün kılacaktır.

  Turing makinesi teorisini yansıtarak, böyle bir ekonomi herhangi bir ekonomik sistem modelleyebilir çünkü varlıkların tam muhasebesi olacaktır. Bu senaryoda, tüm ekonomik sistem simüle edilebilir. Ve eğer bir şey simüle edilebiliyorsa, optimal sonuçları takip etmek için yönlendirilebilir.

  Bu, WEF’nin paydaş kapitalizmi kavramının doğal bir sonucu olan, dar hissedar çıkarından daha geniş topluluklardaki tüm paydaşlara uzanan bir şeydir.

  Sonuç


  Mülkiyet temsili taş tabletlerden uzun bir yol kat etti. Temsil yönteminin önemli olduğu ortaya çıkıyor. İnternet geldiğinde, insanlar herkesle izinsiz iletişim kurabilecekleri için şaşırdılar.

  Başka bir şaşırtma yolda, tokenleştirilmiş gerçek dünya varlıkları (RWAs) biçiminde. Sosyal bir ağa girdiğiniz gibi, küresel sahiplik defterine erişmek mümkün olacak. İzin verilen ve izin verilmeyen arasında bölünse de, tokenize edilmiş bir pazar likiditenin yeni bir çağını getirecektir.

  Bu arenada hem alıcılar hem de satıcılar, varlıkları kolayca, şeffaf bir şekilde ve aracıların genellikle ürettiği sermaye sürtünmesi olmaksızın edinebilir ve satabilirler. Tokenizasyonun son oyununda, yeni para sistemlerinin simüle edilip uygulandığı bir yeni ekonomik paradigma dönüşünü bile görebiliriz.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz