Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Brezilya Merkez Bankası, Kripto Kabulü Arttıkça Kuralları Sıkılaştırıyor.

  Published on:

  Brezilya Merkez Bankası, ülkede kripto para benimsenmesinin artmasıyla birlikte regülasyonları sıkılaştırma ve kripto platformlarını daha sıkı bir şekilde denetleme taahhüdünde bulundu.

  Çarşamba günü Finans ve Vergilendirme Komitesi önünde konuşan Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, Brezilya vatandaşlarının “kripto para ithalatının” Ocak ve Ağustos 2023 arasındaki dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre %44,2 arttığını açıkladı.

  Neto, bu dönemde ülkeye toplamda yaklaşık 36 milyar Brezilya reali (7,4 milyar dolar) değerinde kripto paranın giriş yaptığını belirtti.

  Merkez bankası başkanı, “Birçok şeyin vergi kaçakçılığı veya yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı olduğunu anlıyoruz” dedi ve Brezilya’daki kripto sektörünün gözetiminin gelecekte daha sıkı hale getirileceğini vurguladı.

  Stablecoin benimsenmesi de artıyor

  Neto, konuşmasında özellikle Brezilya’da popüler hale gelen stablecoin’lerin, genellikle mal ve hizmet ödemelerinde kullanıldığını belirtti. Bu, yatırım ve tasarruf aracı olarak kullanılan Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi desteklenmeyen kripto para birimleriyle karşıtlık oluşturuyor.

  Brezilya Merkez Bankası, ülkede ortaya çıkan kripto sektörünün düzenlenmesinde kilit bir rol üstleniyor. Merkez bankası, özel kripto pazarını denetlemenin yanı sıra, Brezilya realinin dijital bir versiyonu olan kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışıyor.

  Haziran ayında, banka, CBDC’nin kullanıma sunulması öncesinde aylık web seminerleri de dahil olmak üzere bir “yol haritası” açıkladı. Bu etkinlikler kasım ayına kadar devam edecek ve banka, fintech uzmanları ve BCB (Banco Central do Brasil) ortaklarının CBDC sunumlarını tartışacağı bir etkinlik düzenleyecek.

  Temmuz ayında Brezilya’nın CBDC pilot uygulaması, bir blockchain geliştiricisinin dijital para biriminin kaynak kodunun hükümete hesapları dondurma ve istediği zaman boşaltma yeteneği verebileceğini keşfetmesiyle yeniden gündeme geldi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz