Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Durgunluk Korkuları Perakende Yatırımcılarına Korku Salmıyor.

  Published on:

  Altı ay önce en büyük yatırımcı endişesi enflasyonken, şimdi yaklaşan bir durgunluk korkusu öne çıkmış durumda. İlginç bir şekilde, bu değişiklik yatırımcı güvenini azaltmamış, aksine arttırmış gibi görünüyor. Katılımcıların %78’i piyasalara olumlu bir bakış açısı taşıdıklarını ifade ediyor. Acaba durgunluk korkusu, yatırımcıları sermayelerini piyasa ölçeğine koymaktan alıkoyan bir etken olmayabilir mi?

  Enflasyon Değil, Durgunluk, Yatırımcıların En Büyük Endişesi


  eToro adlı ticaret ve yatırım platformunun son araştırması, perakende yatırımcıların duygusal durumunda dikkate değer bir değişiklik olduğunu gösteriyor. eToro Perakende Yatırımcı İzlemesi adlı çalışma, 13 ülkede 10.000 perakende yatırımcıyı inceledi. Veriler, katılımcıların %22’sinin artık yatırımlarına yönelik en büyük risk olarak potansiyel bir durgunluğu gördüğünü, bu oranın altı ay önce %13’ten yükseldiğini gösteriyor.

  Tersine, enflasyon endişeleri aynı dönemde %20’den %13’e düşmüş durumda. Bu değişiklik, yatırımcıların ekonomik koşulların değişmesine tepki olarak stratejilerini ve beklentilerini uyarladıklarını gösteriyor.

  Ancak Onequity’nin Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdürü Maciej Wojciechowski’nin belirttiği gibi, yatırımcıların durgunluk ve enflasyon seviyeleri konusunda endişeli oldukları ilk kez değil.

  “Son üç yıl boyunca küresel ekonomi sık sık durgunluk yaşadı, en az iki ardışık çeyrekte GSYİH’deki düşüş bunun kanıtıdır. İlginç bir şekilde, bu piyasada işlem hacmi ve işlem sayısını anlamlı bir şekilde etkilemedi,” dedi Wojciechowski.

  eToro’dan gelen veriler, bu ifadesini doğruluyor gibi görünüyor. Durgunluk riskine daha fazla odaklanmalarına rağmen, yatırımcı güven metrikleri sadece düşmemiş, tümüyle artmış gibi görünüyor. Çalışma, perakende yatırımcıların %78’inin yatırım portföylerine olumlu baktığını, bu rakamın Haziran’daki %71’e göre arttığını ortaya koydu. eToro, bu iyimserliği Avrupa’da bir Kıbrıs kripto lisansı elde ettiği yerde kullanıyor.

  eToro’nun Küresel Piyasalar Stratejisti Ben Laidler şunları söyledi: “Perakende yatırımcıları artık enflasyona odaklanmıyor gibi görünüyor ve merkez bankalarının faiz oranlarını çok daha fazla artış yapmadan fiyat artışlarını dizginleme yeteneğine açıkça iyimserler. Endişeler şimdi bu faiz artışlarının neden olabileceği durgunluğa kaydı, ancak bu, enflasyonun yarattığı kadarıyla duyarlılığı bastırmıyor gibi görünüyor.”

  Yatırım Katkıları ve Sektör Tercihleri


  Ayrıca, gelir ve yaşam standartlarına duyulan güven %65’ten %70’e yükseldi. Hollandalı perakende yatırımcıları en iyimser olanları, %91 güven puanıyla, İspanyol yatırımcılar ise %71 güven puanıyla en az iyimser olanlar arasında.

  Laidler, “Perakende yatırımcıları, üç ay öncesine göre yatırımları konusunda çok daha iyimser hissediyorlar, genellikle 2023’ün geri kalanı için oldukça iyimserler ve bu grup arasındaki fikir birliği hala gelecek yılın ilk yarısında sürdürülebilir bir boğa piyasası olduğu yönünde. Bu, zaten Ekim 2022’den bu yana görülen %23 küresel hisse senedi rallisini uzatır” dedi.

  Artan güven, daha agresif yatırım stratejilerine dönüşüyor. Katılımcıların üçte biri, bir sonraki çeyrekte yatırım katkılarını artırmayı planlıyor; azaltmayı planlayanların (%7) dört kata fazla olduğunu gösteriyor. Bu boğa piyasasından en fazla fayda sağlaması beklenen sektör teknoloji, ardından finansal hizmetler, gayrimenkul ve enerji sektörleri olarak gösteriliyor.

  Wojciechowski şunları ekledi: “Tarih, sabırlı yatırımcıların yatırımlarına bağlı kaldıkları takdirde ekonomik durgunluklar sırasında bile kazançlar biriktirebileceğini göstermiştir. Perakende yatırımcılar arasında panik bir yaklaşım, paradoksal bir şekilde soğukkanlı kalanlara önemli faydalar getirebilir.”

  eToro Perakende Yatırımcı İzlemesi, 18-29 Ağustos 2023 tarihleri arasında Opinium adlı araştırma şirketi tarafından yapıldı. Üç kıtada bulunan

  13 ülkeden 10.000 perakende yatırımcıyı içerdi. Katılımcılar ya kendileri yönlendirilen ya da tavsiye edilen ve en az bir yatırım ürününe sahip olan kişilerden oluşuyordu.

  *Bu içerik yatırım tavsiyesi değildir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz