Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Epic Games, Gerçekçi Olmayan Metaverse Gelir Tahminleri Nedeniyle İş Gücünü %16 Azalttı.

  Published on:

  Battle Royale Smash Fortnite’ın yaratıcısı Epic Games, maliyetlerini düşürmek ve şirket için uygun bir finansal ekosistem oluşturmak amacıyla yaklaşık 830 personelini veya iş gücünün %16’sını işten çıkarıyor.

  Perşembe günü, CEO Tim Sweeney bu durumu daha sonra bir blog yazısında paylaştı. Bu kararın arkasındaki neden, şirketin kazançlarından çok daha fazla harcama yapmış olmaları ve metaverse’den ilham alan gelirlerle ilgili gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmalarıydı. Sweeney, “Bir süredir kazandığımızdan çok daha fazla para harcıyoruz, Epic’in bir sonraki evrimine yatırım yapıyoruz ve Fortnite’ı yaratıcılar için metaverse’e ilham kaynağı olan bir ekosistem olarak büyütüyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

  Sweeney ayrıca Unreal Engine geliştirme platformu alanında maliyet tasarrufu sağlamak için çeşitli önlemler aldıklarını belirtti. Ancak finansal istikrarı sağlamak için işten çıkarmaların kaçınılmaz olduğunu vurguladı. “Bu geçişi işten çıkarmalar olmadan atlatabileceğimize dair uzun süreli bir inancım vardı, ancak geriye dönüp baktığımda bu beklentinin gerçekçi olmadığını gördüm.” dedi.

  Sweeney ayrıca Epic’in içerik oluşturucu ekonomisi sektörüne girdiğini ve oyuncuların kendi oyun içi içeriklerini oluşturup satmalarına olanak tanıdığını, ancak bu işten elde ettikleri gelirin %40’ını aldıklarını açıkladı. Bu hamle, şirketin son zamanlardaki büyümesine önemli katkı sağladı, ancak aynı zamanda kar marjlarının daralmasına yol açtı ve içerik oluşturucu içeriği gelir paylaşımı modelinin nispeten düşük kazanç elde etmesi, Epic’in iş gücünü sürdürme kapasitesini etkiledi.

  Sweeney, “Yaratıcı ekosisteminin başarısı büyük bir başarıdır, ancak ekonomimizde büyük bir yapısal değişiklik anlamına gelir.” diyerek işten çıkarmaların kaçınılmaz olduğu sonucuna vardıklarını ifade etti.

  Epic Games Bağlı İşletmelerini Satıyor, 250 Çalışanın Daha İşten Çıkarılacağını Duyurdu

  Video oyun endüstrisi son zamanlarda zorlu bir yıl geçirdi ve bu dönemde birçok büyük geliştirici ve yayıncı, çalışan sayısını önemli ölçüde azaltmak zorunda kaldı. Riot Games, Ubisoft ve Activision Blizzard gibi sektörün devleri de işten çıkarmalar yaşarken, daha küçük stüdyoların bazıları mali zorluklar nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. Bu geliştirici ve yayıncılar arasında BioWare ve Firaxis Games de bulunuyor. BioWare yaklaşık 50 çalışanını işten çıkardı, Firaxis Games ise yaklaşık 30 kişiyi işten çıkardı.

  Ayrıca Sega da, Avrupa operasyonlarındaki yapısal reformlarının bir parçası olarak çok oyunculu bilim kurgu FPS oyunu Hyenas’ı ve bazı gizli projeleri iptal etme kararı aldı. Sega, oyunun geliştiricisi Creative Assembly’de de işten çıkarmalar yapmayı planlıyor.

  Epic Games, geçen yıl satın aldığı müzik pazarı Bandcamp’ı Songtradr’a satma kararı aldı. Ancak bu işlemin kesin tutarı açıklanmadı.

  Ayrıca, Epic Games çocuklar için güvenli çevrimiçi deneyimler oluşturmak konusundaki uzmanlığıyla tanınan pazarlama şirketi SuperAwesome’ı da elden çıkarmaya karar verdi. SuperAwesome artık bağımsız bir şekilde mevcut CEO’su Kate O’Loughlin’in liderliği altında faaliyet gösterecek.

  Bandcamp ve SuperAwesome’ın satılması sonucunda yaklaşık 250 çalışanın Epic Games ekibinden ayrılacağını açıklayan Sweeney, etkilenen çalışanları desteklemek için Fortnite yapımcısı tarafından altı aylık peşin maaş teklifi yapılacağını belirtti. Ayrıca, etkilenen çalışanlara ABD, Kanada ve Brezilya’da ikamet edenlere ek olarak altı aylık ücretli sağlık sigortası sağlanacak.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz