Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Kazakistan’ın Bitcoin Madencileri, Enerji Fiyatlarının Düşürülmesi İçin Başkan’a Mektup Yazıyor.

  Published on:

  Kazakistan’daki dijital varlık madencileri, enerji fiyatlarının düşürülmesi talebiyle Başkan Kassym-Jomart Tokayev’e açık bir mektup yazdılar.

  Yerel medya kaynaklarından gelen raporlara göre, ülke genelinde daha fazla madenci faaliyetlerini askıya alırken sekiz büyük madencilik firması, ülkedeki faaliyetlerini durdurma kararı aldılar.

  Mektup, ülkedeki Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği’nin daha geniş çağrıları eşliğinde aşağıdaki firmaların temsilcileri tarafından imzalandı: BCD Company LLP, TT TECH Limited Özel Limited Şirketi, KZ Systems LLP, AI Solutions LLP, Kinur LLC’nin Zhambyl şubesi, Green Power Solution Ltd. Özel Limited Şirketi, VerCom LLP ve KINUR INVEST LLP.

  “Bugün, endüstrinin en büyük temsilcilerinin hepsi faaliyetlerini askıya aldı ve yıl sonuna kadar Kazakistan Cumhuriyeti’nde işlerini tamamen sona erdirmeyi planlıyorlar.”

  Ülke, Bitcoin madencilik hash hızı açısından üçüncü sıradaydı ve madenciler, hükümet tarafından getirilen yeni düzenlemelerin statü quo’yu değiştirdiğinden üzüntü duyuyorlar.

  Mektuba göre, ülke 2022’de %14 olan küresel madencilik hacminin payını 2023’te %4’e düşürdü ve eğer durum bu şekilde devam ederse madencilik endüstrisi varlığını sürdüremeyecek.

  Mektupta şöyle bir kısım yer alıyor; “Mevcut durumu anlamadan, dijital madenciliğin mali özellikleri, ekonomik sorunları ve maliyetini göz önünde bulundurmadan 2023’te 26 tenge/kWh’ye kadar olan bir ücret oranıyla farklılaştırılmış bir sistem getirildi ve bu, endüstriyi temel olarak yok eden ve dijital madencilerin maliyetlerini düşürmek için faaliyetlerini optimize etmelerine izin vermeyen zararlı bir etkiye sahiptir,”

  Madenciler, Başkan’dan politikayı gözden geçirmesini istedi çünkü mevcut durumda madenciler neredeyse ayakta duramaz hale geldi ve Kazakistan’ın “kripto dostu” olma iddialarına rağmen sektör durgun bir halde.

  Kazakistan’daki madenciler, Kazakistan’ın sert kripto vergilerini ve şu anki vergi kanununu gözden geçirmesi için başkana yazdılar.

  Şu anda, dijital varlıkların maliyetinin %80’inin sadece elektrik üretimi için kullanıldığını iddia ediyorlar, bu da varlık fiyatlarının düşüşü ve yaklaşan bir Bitcoin yarılanması karşısında hayatta kalma için daha az alan bırakıyor.

  Ülkenin madencilik sorunları, Çin’in yasağının ardından ülkeye madencilerin akınıyla başladı ve enerji taleplerinde bir baskı yaratarak sektör üzerinde yüksek vergilere yol açtı.

  Sektör halen köşede beklerken, politika gözlemcileri “ölmekte olan şirketlerin” hayatta kalması için hükümetin madencilerle orta yol bulmasını umuyorlar.

  Küresel olarak, sanal varlık madenciliği çevre endişelerini ve ulusal elektrik arzına olan etkiyi gerekçe göstererek birçok ülkede düzenleyici baskıya maruz kalmıştır.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde Biden yönetimi, endüstrinin “adil payını” ödemesini isteyen %30’luk bir madencilik vergisi önerdi, bu da madenciler, kripto yöneticileri ve topluluk tarafından geniş çapta eleştirildi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz