Devamı
  You have not selected any currencies to display

  “Coinbase, SEC’i suçlamaya çalışıyor,” düzenleyici dava reddine itiraz ediyor.

  Published on:

  Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile kripto borsası Coinbase arasındaki iddia edilen menkul kıymetler kanunu ihlalleriyle ilgili süregelen hukuki anlaşmazlıkta, SEC, federal bir yargıcın davanın reddini isteyen Coinbase başvurusunu reddetmesi için baskı yapıyor ve Coinbase’in hukuki argümanlarında “ölümcül eksiklikler” bulunduğunu belirtiyor.

  SEC, dün yaptığı mahkeme başvurusunda, “Coinbase SEC’i mevcut hukuki durumundan suçlu bulmaya çalışıyor” dedi. Coinbase, halka açıldığında SEC’nin ihlal edici davranışını onayladığını iddia ediyor ve her durumda SEC’nin kripto varlıkları içeren menkul kıymet işlemlerini düzenleme yetkisinin olmadığını savunuyor.

  Hukuki savaşın merkezinde, menkul kıymetler hukukunda önemli bir örnek olan Howey testinin yorumlanması yer alıyor. Coinbase, kripto işlemlerinin platformunda yatırım sözleşmeleri olarak kabul edilmeyeceğini, çünkü bir sözleşmenin olmadığını öne sürüyor. SEC ise daha geniş ve esnek bir yorum için Howey testini destekliyor ve belirli kripto varlıkları da içeren birçok menkul kıymeti kapsaması gerektiğini düşünüyor.

  SEC, Salı günü yaptığı başvuruda, “Hiçbir mahkeme resmi bir sözleşmenin bir öncül olduğunu belirtmedi” dedi. “Bu dava Coinbase için gerçekten bir sürpriz olamaz. Bir kripto varlığın, Howey testini karşılarsa, ticaret platformunda alınıp satılıyorsa bir menkul kıymet olduğunu uzun süredir biliyor.”

  Coinbase’in Başkan Yardımcısı Paul Grewal, X (eskiden Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, SEC’den “eski defterlerin tekrarı” olduğunu söyledi. “Platformumuzda listelediğimiz varlıklar menkul kıymetler değildir ve SEC’nin yetki alanına girmemektedir. Son birkaç ay içinde alınan mahkeme kararları bunu açıkça ortaya koymuştur,” dedi. “SEC’nin bugünkü argümanları, Pokemon kartlarından pullara, Swiftie bileziklerine kadar her şeyin menkul kıymet olduğu anlamına gelirdi,” diye ekledi.

  Coinbase, Ağustos ayında davanın reddedilmesini istemiş, Ripple’ın ajansa karşı kısmi zaferine atıfta bulunarak, XRP’nin perakende yatırımcılara satışının menkul kıymetler kanunlarını ihlal etmediği yönündeki karar, SEC’nin “basit bir varlık satışını bir menkul kıymet olarak sınıflandırma çabası eşi benzeri görülmemiş bir çaba” olduğunu ve Ripple davasındaki yargıcın kararının bu argümanı desteklediğini söylemişti.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz