Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, CBDC’leri Sınır Ötesi Ödemeler İçin Katalizör Olarak Görüyor.

  Published on:


  Banque de France’ın ilk başkan yardımcısı Denis Beau, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) konusunda yeni bir küresel para sisteminin temelini oluşturabileceğini ifade etti.

  Ona göre, CBDC’ler sadece yerel finansal işlemler için değil, aynı zamanda sınır ötesi ödemeler için de kullanılabilmesi için geliştirilmelidir. Beau şunları söyledi: “(CBDC’ler), sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek için bir katalizör olarak hizmet ederek yeni bir uluslararası para sisteminin oluşturulmasına yardımcı olabilir.”

  Bankanın yöneticisi, CBDC’lerin faydalarının özellikle küresel ödemelerde başlangıçtan itibaren dikkate alınması gerektiğini vurguladı, bu da uluslararası düzeyde daha etkili bir ödeme sistemi oluşturmanın önemini gösteriyor.

  Ayrıca, kripto para birimlerinin yarattığı risklere rağmen blockchain teknolojisinin ülkede tokenizasyon konusundaki potansiyelini tam anlamıyla kullanmayı hedeflediğini belirtti.

  Bununla birlikte, Beau, tokenize edilmiş varlıkların daha etkili bir şekilde dağıtılabilmesi için özel ve kamu sektörleri arasında işbirliğine ihtiyaç olduğunu da dile getirdi.

  Banque de France mükemmel CBDC modeli

  Küresel Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) konusundaki ilgi artarken, banka, küresel ödemeler ve farklı platformlar arasında işbirliği yapma çabalarına kararlılıkla devam ediyor.

  Vali yardımcısına göre, etkili CBDC’lerin oluşturulması için iki yol bulunmaktadır, birincisi toptan ve geleneksel modeller arasında sinerji yaratmak, ikincisi ise Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşların modellerini kullanarak CBDC’lerin oluşturulması.

  CBDC’lerin geniş ölçekli gelişimi aynı zamanda tüm işlem yapan ülkelerde yerleşik bir otomatik piyasa yapıcıyı (AMM) kişisel ödemeler ve teslimat işlemleriyle entegre ederek standartlaştırılmış ödemeleri destekleyecektir.

  Fransız yetkililer, geçen yıl endüstrinin hızla çökmesi ve dolandırıcılık vakalarının artışı nedeniyle dijital varlık düzenlemelerine sıkı bir yaklaşım benimsemeye devam etmektedir.

  Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi gelecek yıl Avrupa’da yürürlüğe girecek olsa da, Banque de France Valisi, tek bir yetki alanında düzenlemenin yeterli olmayabileceğini ve daha geniş bir küresel destek gerektiğini savunuyor.

  Mariana Projesi mercek altında

  Beau konuşmasında Banque de France, İsviçre Ulusal Bankası ve Singapur Para Otoritesi’nin ortak katkısı olan Project Mariana’ya değindi. 

  Merkez bankaları, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile işbirliği yaparak, ödeme mutabakatını ve sınır ötesi hizmetleri ülkelerin varsayımsal sanal para birimleriyle test etti.

  Bu deney, ticaret için belirli bir merkezi olmayan borsayı kullanan birden fazla ağ arasında seçilen bir blok zincirinde bir token standardını kullanarak gerçekleştirildi.

  Deney başarıyla sonuçlandığı halde, açıklamanın belirli bir blok zinciri veya Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) onayladığı şeklinde yanlış yorumlanmaması gerektiğini vurguladılar.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz