Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Hamas İsrail’e Saldırmadan Önce Kripto Para Olarak 41 Milyon Dolar Bağış Toplamış!

  Published on:

  İsrail hükümetinin blockchain analizi verilerine dayanan soruşturmalar, Hamas’ın yanı sıra Filistin İslam Cihadı (PIJ) ve Hizbullah gibi diğer militan grupların İsrail’e saldırıdan önce kripto fonlama olarak milyonlarca dolar aldığını gösterdi.

  The Wall Street Journal’ın bir raporuna göre, PIJ ile ilişkilendirilen kripto cüzdanlarının, crypto araştırmacısı Elliptic tarafından yapılan analizlere göre, 2021 Ağustos ve 2023 Haziran arasında 93 milyon dolarlık kripto para aldığı ortaya çıktı.

  Benzer bir süre zarfında, Hamas ile ilişkilendirilen cüzdanlar, BitOK tarafından bildirildiğine göre yaklaşık 41 milyon dolarlık kripto para aldı.

  Hamas’ın İsrail’e saldırısının ardından İsrail istihbarat ajansları ve siber yetenekleri hakkında ciddi sorular ortaya çıktı, çünkü ülkeye yapılan büyük bir saldırıyı engelleyemediler.

  Sanksiyonlara tabi olan Hamas, PIJ ve Hizbullah gibi yabancı terör örgütleri olarak belirlenmiş olmalarına rağmen bağış toplamaya ve silah temin etmeye devam ettiler.

  Ancak kripto paranın saldırıyı doğrudan finanse edip etmediği belirsizliğini koruyor.

  Kripto para işlemleri, dijital cüzdanlar arasında tokenlerin anlık ve anonim transferlerini sağlar, bu da yetkililerin izlemesini ve düzenlemesini zorlaştırır.

  Bu taktik, daha önce İslam Devleti ve El Kaide dahil çeşitli terör örgütleri tarafından kullanılmıştır.

  Daha önce bildirildiği gibi, İsrail yetkilileri, Hamas’ın sosyal medya platformlarında bağış toplamak için kullandığı kripto hesaplarını dondurmaya yönelik adımlar atmıştır.

  Ancak el konan kripto paranın miktarı açıklanmamıştır.

  Kripto Aracılığıyla Terör Finansmanı Hükümetler İçin Bir Sorun Olmaya Devam Ediyor

  Hamas, en azından 2019’dan beri kripto fonları aramak için aktif bir şekilde Telegram kanalını kullanıyor.

  Zaman içinde grup, kripto adresleri oluşturmak ve fonlarının gerçek kaynağını gizlemek için ödeme işlemcilerine döndü, bu da işlemleri takip eden araştırmacılar için engeller yarattı.

  Kripto para, bu militan gruplar tarafından kullanılan bağış toplama yöntemlerinden sadece biri olsa da, otoriteler için benzersiz zorluklar oluşturuyor.

  Hazine Bakanlığı, Nisan ayında bir rapor yayımlayarak birçok merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetinin kara para aklama ve terör finansmanı konusunda (AML/CFT) başarısız olduğuna dikkat çekti.

  Bazı DeFi hizmetleri mevcut AML/CFT düzenlemelerine tabi değildir, bazı yargı alanları ise DeFi alanında sağlam AML/CFT kontrollerine sahip değildir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz