Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Araştırma Firması Elliptic, FTX Hack’ini Rus Saldırganlara Bağladı.

  Published on:

  Elliptic adlı blockchain istihbarat firmasının yaptığı bir araştırma, geçen Kasım ayında meydana gelen ve tahmini 400 milyon dolarlık zarara yol açan FTX hack olayı ile Rusya merkezli siber suç grupları arasındaki muhtemel bağlantıları ortaya koymuştur.

  Çalınan varlıkların çoğu, özellikle Ether (ETH) olmak üzere, saldırıyı takip eden beş gün boyunca hareketsiz kalmıştı. Bu varlıkların büyük bir kısmı RenBridge adlı çapraz zincir aracılığıyla Bitcoin’e (BTC) dönüştürülmüş.

  Yaklaşık 65.000 ETH’nin, yaklaşık 100 milyon dolar değerinde, bu yöntemle Bitcoin’e dönüştürüldüğü bildirilmiştir.

  Bu haber, CoinDesk tarafından Perşembe günü Elliptic’in paylaştığı araştırmaya dayandırılarak ilk kez bildirilmiştir.

  Kullanılan bozuk para karıştırıcıları

  Rapor, ETH’den RenBridge üzerinden dönüştürülen 4.536 BTC’nin 2.849 BTC’sinin karıştırıcılar aracılığıyla yönlendirildiğini ve bu işlemde kullanılan başlıca hizmetin ChipMixer olduğunu belirtti.

  Elliptic, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, karıştırıcılar aracılığıyla takip edilen varlıkların izlenmesinin zor olduğunu, ancak en az 4 milyon doların kripto borsalarına ulaştığını ve potansiyel olarak fiat para birimine dönüştürülmüş olabileceğini ifade etti.

  Uluslararası kolluk kuvvetlerinin ChipMixer’in kapatılması ve ele geçirilmesi operasyonunun ardından, saldırganların alternatif olarak kripto para karıştırıcı olan Sinbad’a yöneldiği belirtiliyor.

  Elliptic, saldırganların kimliklerinin bilinmemesine rağmen, cüzdan verileri ve fon hareketlerinin analizinin, saldırganlar hakkında daha fazla bilgi edinmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

  Şu ana kadar, şüpheliler FTX içerisinde sahtekarlık yapan çalışanlardan, çeşitli kripto protokolü ihlalleriyle ilişkilendirilen Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’a kadar farklı gruplara ait gibi görünüyor. Ancak, Elliptic’e göre, zincir üzerindeki kanıtların çoğu Rus gruplarına işaret etmektedir.

  CoinDesk, Elliptic’in şunları söylediğini bildirmiştir:

  “Rusya ile ilişkilendirilen bir aktör daha olası görünmektedir. Çalınan varlıkların ChipMixer aracılığıyla takip edilebilir bir şekilde gönderildiği borsalara ulaşmadan önce, Rusya ile bağlantılı suç gruplarından gelen fonlarla birleştirildiğini gösteren önemli kanıtlar vardır, bu da bir aracının veya komisyoncunun Rusya ile bir ilişkisinin olduğunu düşündürmektedir.”

  Rapor ayrıca, FTX’in 11 Kasım 2022’de hacklenmesinin, şirketin iflas başvurusunda bulunmasından ve kurucusu Sam Bankman-Fried’ın istifasından sadece birkaç saat sonra gerçekleştiğini belirtmektedir.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz