Devamı
  You have not selected any currencies to display

  Avrupa’nın Veri Ajansları, Digital Euro ile Gizlilik Standartlarına İlişkin Endişelerini İfade Ediyor.

  Published on:

  Avrupa Birliği (AB) veri koruma kurumları, önerilen dijital euronun kullanıcı gizliliğine maruz kalabilecek potansiyel alanları belirledi.

  Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) ve Avrupa Veri Koruma Denetleyicisi (EDPS), 18 Ekim’de yaptıkları ortak açıklamada, önerilen Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olan dijital euro ile ilgili görüşlerini vurguladı.

  Kurumlar, CBDC’nin faydalarını ve özelliklerini kabul ettiler; bu faydalar arasında bireylerin euroyu blok zinciri üzerinde çevrimiçi ve çevrimdışı harcama yapabilme imkanı ve nakit alternatifi olmanın ek yararları bulunmaktadır.

  Kurumlar, kullanıcı verilerini dijital eurodan koruyan çevrimiçi ve çevrimdışı yöntemler gibi kullanıcı verilerinin işlenmesine ilişkin belirli önerilere memnuniyetle katıldılar, ancak hala dikkat gerektiren boşluklar olduğuna işaret ettiler.

  “Çevrimiçi dijital euronun kullanımı için yüksek düzeyde veri gizliliği sağlama ve çevrimdışı dijital euronun kullanımı için daha da yüksek düzeyde koruma taahhüdünü memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Ortak görüşümüzde, mahremiyet haklarının ve kişisel verilerin etkili bir şekilde korunmasını sağlamak için daha fazla iyileştirme öneriyoruz.” şeklinde açıklamada bulundular.

  Veri gizliliği ön planda

  Her iki kurum da, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve yerel bankalar tarafından, kullanıcıların gereken miktarı aşmadığını doğrulamak için kullanılan tek bir erişim noktasının, tanımlayıcıların oynadığı rol nedeniyle veri gizliliği ihlallerine yol açabileceğine dikkat çekti.

  Bu tanımlayıcıların belirli koşulları ve yetkileri belirsizdir ve bu durum, veri gizliliği açısından risk taşıyan tek bir odak noktasının yanı sıra rollerin sorgulanmasına yol açmaktadır.

  Önerilen düzenlemedeki dolandırıcılık tespiti ve önleme mekanizması (FDPM) konusundaki muğlak ifadeler, veri düzenleyicilerin incelemesine neden olmuştur.

  Kurumların görüşüne göre, bazı hükümler, kullanıcı gizliliği ihlal eden senaryoları ortaya çıkarabilir ve daha iyi bir veri koruma çerçevesi sunmak için sınırlı veri kullanımını teşvik etmelidir.

  EDPB ve EDPS, çevrimdışı ve düşük değerli işlemleri kara para aklamayı önleme (AML) ve diğer ilgili suçlarla mücadele amaçlarıyla korumak amacıyla çevrimiçi işlemler için bir “gizlilik eşiği” belirlemiştir.

  Son olarak, kurumlar, dijital euronun uygulanmasının tüm aşamalarında veri koruma önlemlerini daha şeffaf hale getirmek için ECB’ye daha yüksek bir standart getirilmesini talep etmektedir.

  Güven, CBDC’yi yönlendirmenin anahtarı olmaya devam ediyor 

  Birçok ülke, Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) kullanıma sunma çabalarına girişirken, hükümetin vatandaşları izlemesi ve uygunsuz bir denetim ortamı yaratma endişesi tekrarlanan bir kaygıdır.

  EDPB Başkan Yardımcısı Irene Loizidou Nicolaidou, benimseme süreci de dahil olmak üzere tüm aşamalarda kullanıcı güvenini kazanmada veri gizliliğinin önemli olduğunu vurguladı.

  “Yüksek bir gizlilik ve veri koruma standardı, vatandaşların bu yeni dijital para birimine olan güvenini kazanmada etkilidir.”

  Küresel düzeyde, CBDC karşıtları bunun hükümet kontrolünün bir aracı olarak tanımlayarak milletvekillerini bu girişimi durdurmaya çağırıyorlar.

  Florida valisi Ron DeSantis, Joe Biden’ın kripto para birimlerine yönelik saldırısını eleştirirken, başkan seçilirse CBDC’leri yasaklayacağı sözünü verdi.

  Benzer

  Yorum Bırak

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz